Weź los w swoje ręce. Matematyka podpowiada jak wygrać

– Niech rozstrzygnie to los – mówimy, gdy nie da się podjąć decyzji, która zadowoli obie strony. Oto podpowiedź jak zwiększyć szansę na wybór opcji, której życzysz sobie właśnie ty!

Na warsztat idą dwa najbardziej popularne sposoby rozwiązywania takich sporów: kamień, papier, nożyce oraz rzut monetą.

Kamień, papier, nożyce

Ta gra byłaby zupełnie przypadkowa i bazująca w pełni na szczęściu, gdyby rywalizowały ze sobą maszyny bez emocji. W ludziach znajdziemy jednak mnóstwo uczuć, przemyśleń i strategii, dlatego warto wykorzystać to na swoją korzyść.

Jak? Wystarczy pamiętać o dwóch prawidłowościach. Pierwsza – ludzie, którzy wygrali w poprzednim rozdaniu częściej trzymają się strategii, która dała im ten triumf. Jeśli wygrali pokazując kamień, rośnie prawdopodobieństwo, że następnym razem także pokażą kamień. Naszym najlepszym rozwiązaniem będzie zatem pokazanie papieru. Druga prawidłowość – ludzie, którzy przegrali, chętniej zmieniają swój wybór. Jeśli w poprzednim rozdaniu kamień przyniósł im porażkę, prawdopodobnie wybiorą nożyce lub papier. My kontrujemy więc nożycami (albo remis, albo wygrana).

Recepta na zwycięstwo w tej rywalizacji powstała z obserwacji turnieju (!) na chińskim Uniwersytecie Zhejiang.

Rzut monetą

Jak to? Przecież to sposób rozwiązania, który gwarantuje szanse rozłożone idealnie na pół. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford pokazali, że nie do końca. Według ich obserwacji w 51% procentach przypadków, gdy monetę podrzucano i łapano, lądowała ona na tej samej stronie, na której została wyrzucona. Jeśli rzucasz reszką, minimalnie większe prawdopodobieństwo, że również wylęguje na reszce. W takim przypadku zwykle warto wybrać zatem… orła, bo najczęściej moneta po lądowaniu jest obracana przy przełożeniu na drugą rękę.

Według naukowców największe szanse mamy wtedy, kiedy wybieramy stronę ORAZ podrzucamy monetę. Nigdy nie pozwalajmy wybierać i podrzucać rywalowi. Jeśli już trzeba iść na kompromis to albo wybieraj, albo rzucaj. Popatrz jak ułożona jest moneta przed wyrzutem i wygrywaj. Daj się ponieść magii jednego procenta! :)

Źródło: Ana Swanson, The mathematically proven winning strategy for 14 of the most popular games, http://www.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/wp/2015/05/08/how-to-win-any-popular-game-according-to-data-scientists/?tid=sm_fb

Udostępnij: