Czy zwykły laser może oślepić pilota samolotu? Zdecydowanie tak!

Wiązka laserowa to genialna zabawka dla każdego posiadacza kota. Nawet największe leniwce gonią za nim jakby uczestniczyły w polowaniu swojego życia. Taka sama wiązka z zabawkowego lasera może być jednak przyczyną katastrofy lotniczej.

Brzmi górnolotnie i mało wiarygodnie? Przecież taki laserowy wskaźnik świeci słabiutkim i wąskim światełkiem. FBI przygotowało materiał, który pokazuje jak taki słaby laser widać z perspektywy przelatującego samolotu. W niczym nie przypomina to odbicia na podłodze…

Dokładnie tak to wygląda. Wiązka w drodze z ziemi do samolotu zdecydowanie powiększa się dzięki oknom w kokpicie. Laser dociera seriami tworząc efekt światła stroboskopowego.

FBI porównuje to do odpalenia lampy błyskowej w aparacie fotograficznej w kompletnie zaciemnionym pomieszczeniu. Zwykły laser potrafi zakłócić pole widzenia nawet na wysokości 3000 metrów. Przy 300 metrach (np. przy lądowaniu) ryzyko oślepienia jest olbrzymie.

Do tej pory nie spotkaliśmy się z przypadkiem wypadku lotniczego spowodowanego użyciem lasera. Pojawiły się jednak przypadki, gdy konieczna okazała się zmiana kursu samolotu. W 2013 roku w USA pojawiło się blisko cztery tysiące incydentów związanych z ludzką głupotą, laserem i samolotami.

Nawet zwykły laser jest niebezpieczny, co dopiero jego „udoskonalona” wersja. 26-letni Sergio Rodriguez bawił się wiązką 13 razy mocniejszą od standardowej. Poświecił nią przez szybę pilota policyjnego (!) helikoptera. Efekt? Wyrok skazujący go na… 14 lat więzienia!

Pamiętajcie więc – koty to uwielbiają, piloci nienawidzą.

Źródło:

  • Jake Rossen, What Pilots See When You Shine a Laser Pointer at Aircraft, http://mentalfloss.com/article/65424/what-pilots-see-when-you-shine-laser-pointer-aircraft
  • Pointing laser at helicopter brings 14 years in Calif. prison, http://www.cbsnews.com/news/pointing-laser-at-helicopter-brings-14-years-in-california-prison/
Udostępnij:
Anonim pisze:

Dokładnie, też tak myślę.