Skąd uciekają (i dokąd podążają) Europejczycy?

Masowa emigracja Polaków jest mocno oklepana w mediach i nieustannie pojawia się w kampaniach wyborczych. Nie tylko nad Wisłą zmagamy się z exodusem rodaków poza granice. Ba, w wielu krajach fala wyjazdów jest znacznie bardziej dostrzegalna.

Zobaczcie na mapie Europy gdzie znacząco przybyło nowych mieszkańców, a gdzie ich wyraźnie przetrzebiło. Na tej grafice Irlandia znów jest zieloną wyspą, m.in. dzięki Polakom! :)

Procent

Procentowa zmiana populacji w latach 2001-2011 (od -2% na brązowo do +2% na ciemnozielono)

Wnioski? Od początku XXI wieku mnóstwo emigrantów przyjęły prawie wszystkie rejony Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Wielką popularnością cieszą się hiszpańskie wybrzeża.

Polski przypadek nie wygląda tak strasznie jak mogłoby się wydawać. Oczywiście wschodnia i środkowa Polska zaliczyła spore straty, ale rozkwitły populacje w okolicach Gdańska, Wrocławia, Poznania, Bydgoszczy i Torunia, itd.

Spójrzmy tylko na kraje bałtyckie – Litwę, Łotwę i Estonię, które w większości przypominają żółto-brązowe plamy. Tak samo jest z prawie całymi Bałkanami i Grecją.

Ciekawy jest także przypadek wschodnich Niemiec, które pustoszeją dużo szybciej niż tereny dawnego RFN. Podobnie jest przy porównaniu południowych i północnych Włoch.

Na koniec – cały majątek świata dla tego, który zrozumie co się dzieje w Turcji. Od opustoszenia, do boomu i na odwrót…

Źródło: http://knowmore.washingtonpost.com/2015/06/25/where-europes-population-is-growing-and-shrinking-in-1-map/

Udostępnij: