Notowanie na komputerze = gorsza nauka. Ręczne notatki górą!

Widok laptopa na sali wykładowej to nic nowego. Technologia pozwala uczniom i studentom na łatwiejszą naukę? Okazuje się, że wręcz przeciwnie. W tym przypadku tradycyjne metody sprawdzają się dużo lepiej.

Dzięki komputerom jesteśmy w stanie notować znacznie szybciej niż pisząc ręcznie. Dlatego bardziej dosłownie przepisujemy słowa nauczyciela, a to prosta droga do rozleniwienia mózgu. Do tego dochodzą te kuszące zasoby Internetu, które odwracają uwagę…

Odmieniec, który wygrał

Pisanie długopisem na papierze sprawdza się lepiej, bo wspiera rozumienie, zachowanie i wykorzystanie przyswojonych informacji. Ręczne notatki wygrywały w każdym z testów przeciwko komputerom przeprowadzonym przez badaczy Pam Mueller i Daniela Oppenheimera.

Na pozytywne skutki ręcznego pisania wpływa… powolność tego działania. Dzięki temu nie jesteśmy w stanie nadążyć za potokiem słów podczas wykładu. Musimy więc walczyć o przetrwanie – słuchać, skracać, wyciągać najważniejsze treści i podsumowywać materiał, żeby coś wartościowego zostało w naszych notatkach. Mózg odpowiada na to większym zrozumieniem.

Przepisywanie na komputerze jest zwykle bardziej bierne. Uczący mechanicznie przepisują to co słyszą. Nie ma tu miejsce na analizę. Wydaje się, że można to rozwiązać w prosty sposób – po prostu notować na komputerze w taki sam sposób jak na papierze. Okazuje się jednak, iż to nie takie proste. Nawet świadomość wad pisania na laptopie nie przekłada się na lepsze wyniki. Powód? Zwyczajnie łatwiej nam bezmyślnie tworzyć notatki.

W przytoczonych badaniach użytkownicy byli pozbawieni dostępu do internetu. W normalnych warunkach sieć uczelniana jest raczej standardem. To największe zagrożenie notowania na komputerze. W amerykańskich warunkach prawie 90% notujących na klawiaturze korzysta na wykładzie z internetu (bez powiązania z treścią zajęć) przynajmniej przez 5 minut. Około 60% w ten sposób spędza połowę (!) wykładu.

Nie ma oczywiście co wyrzucać sprzętu elektronicznego „do nauki”, ale przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego rozejrzyjcie się raczej za nowym długopisem.

 

Źródło: http://www.scientificamerican.com/article/a-learning-secret-don-t-take-notes-with-a-laptop/

Udostępnij: