Premia dla policjantów za odmówienie łapówki lub kąsanie w… przyrodzenie. Za co przyznano Antynoble 2015?

Dla dobra nauki dać się ukąsić w… penisa? Stwierdzić, że świetną diagnozą na zapalenie wyrostka robaczkowego jest… przejazd przez próg zwalniający? Ale podobne badania odbywają się na świecie! Przypomina o tym niedawna ceremonia wręczenia nagród Antynobla (Ig Nobel).

To była już 25. edycja wydarzenia, podczas którego nagrody za przedziwne badania wręczają laureaci już „zwykłych” Nobli. Było z czego wybierać, bo po Antynobla startowało około 9000 chętnych. Sama ceremonia reklamowana jest hasłem – badania naukowe, które „bawią ludzi, a później zmuszają do myślenia”.

Jedno ze wcześniejszych dzieł wyróżnionych Ig Noblem zostało podstawą do obalenia mitu w książce Radka Kotarskiego (o czym już wkrótce!). Zobaczcie za co doceniono tegorocznych laureatów…

 

Chemia:
Kto? Callum Ormonde i koledzy z University of Western Australia.
Za co? Stworzenie przepisu chemicznego na częściowo ugotowane jajko.

Fizyka:
Kto? Patricia Yang z kolegami z Georgia Institute of Technology.
Za co? Badania udowadniające, że niemal wszystkie ssaki opróżniają swój pęcherz w ciągu około 21 sekund (z 13-sekundowym marginesem błędu).

Literatura:
Kto? Mark Dingemanse i koledzy z Max Planck Institute of Psycholinguistics.
Za co? Odkrycie, że słowo „huh?” istnieje w niemal każdym języku na oznaczenie sytuacji, w której nie jesteśmy czegoś pewni.

Zarządzanie:
Kto? Gennaro Bernile i koledzy z Singapore Management University.
Za co? Dowód, że wielu odnoszących sukcesy biznesmenów już od dziecka odkryło zamiłowanie do ryzyka. Brali to z reakcji na naturalne katastrofy (np. powódź lub trzęsienie ziemi) – po prostu nie robiło to na nich specjalnego wrażenia.

Ekonomia:
Kto? Miejska policja w Bangkoku.
Za co? Propozycja podwyżki płac dla policjantów, którzy… odmówią przyjęcia łapówki.

Medycyna:
Kto? Hajime Kimata z Kimata Hajime Clinic oraz Jaroslava Durdiaková i jej kolegów z Uniwersytetu Comenius.
Za co? Badanie nad medycznymi korzyściami i konsekwencjami intensywnego całowania i podobnych czynności.

Matematyka:
Kto? Elisabeth Oberzaucher i Karl Grammar z Uniwerystetu Wiedeńskiego.
Za co? Obliczenie prawdopodobieństwa, czy Mulaj Ismail (dawny sułtan Maroka) był w stanie spłodzić 888 dzieci od 1697 do 1727 roku.

Biologia:
Kto? Bruno Grossi i koledzy z Uniwersytetu Chilijskiego.
Za co? Obserwację, że kurczaki z przyczepionym kijem do tylnej części ciała poruszają się w podobny sposób do… dinozaurów.

Medycyna diagnostyczna:
Kto? Diallah Karim i koledzy ze Stoke Mandeville Hospital.
Za co? Odkrycie, że ostre zapalenie wyrostka robaczkowego można trafnie zdiagnozować badając poziom bólu u pacjenta podczas przejeżdżania przez… progi zwalniające.

Fizjologia i entomologia:
Kto? Justin Schmidt z Southwest Biological Institute oraz Michael Smith z Cornell University.
Za co? Schmidt za stworzenie skali pomiaru bólu odczuwanego przez ludzi po ukąszeniach przez różne owady. Smith za pozwolenie na ukąszenie się przez pszczoły w 25 różne miejsca ciała oraz udowodnienie, które z nich są najmniej bolesne (czaszka, środkowy palec u nogi i ramię) i najbardziej bolesne (górna warga, nozdrza, nasadka penisa).

Źródło:

 

Udostępnij: