Europa i jej używki. Czym się trujemy na Starym Kontynencie?

Picie alkoholu jest stereotypowo traktowane jako polski sport narodowy. Z konsumpcją napojów wyskokowych faktycznie nie jest u nas najlepiej, ale nie można robić tak daleko idących wniosków.

Jeśli chodzi o roczną ilość wypijanego czystego alkoholu (niezależnie od źródła jego pochodzenia, czy jest to wódka, wino czy piwo), znajdujemy się mniej więcej w środku europejskiej stawki – na poziomie Francji, Finlandii lub Irlandii. Nieco gorzej wypadamy w klasyfikacji palaczy.

Zobaczmy jak to jest z europejskim smakiem na alkohol i papierosy.

Ilość wypijanego czystego alkoholu w litrach na dorosłego w ciągu roku (dane na 2010)

Na alkoholowej mapie Europy może dziwić niska ilość wypijanego alkoholu we Włoszech, słynących przecież z doskonałych win. Przeciętnie 6,7 litra rocznie na jednego dorosłego Włocha to odpowiednik niecałego 20 ml czystego alkoholu dziennie, czyli mniej jeden mały kieliszek. Przeciętny Polak wypija dziennie 0,034 litra, czyli 34 ml czystego alkoholu.

Widać też, że generalnie im bardziej na wschód, tym więcej się pije. Stosunkowo najtrzeźwiejszym rejonem wydaje się południe Europy.

Z drugiej mapy możemy się dowiedzieć jakiego rodzaju trunki cieszą się największą popularnością w danych krajach.

Jakie rodzaj alkoholu jest najpopularniejszy (żółty – piwo, czerwony – wino, niebieski – wytwory spirytusowe)

Tu wnioski nie powinny dziwić. Tradycyjnie winne kraje – Francja, Włochy, Portugalia – faktycznie chętnie korzystają ze swoich wyrobów. W Europie dominuje kultura piwna, która jest obecna także w Polsce. Wschód i część Bałkanów stawia za to na coś mocniejszego. Tu stereotypy raczej się sprawdzają.

Przejdźmy do drugiej popularnej używki – papierosów. Tutaj możemy zaobserwować liczbę wypalanych papierosów przez przeciętnego dorosłego w ciągu roku.

Średnia liczba papierosów wypalanych przez dorosłego w ciągu roku (dane na 2007)

Mylne okazuje się skojarzenie Francuzów (Francuzek?) z dymkiem – w kraju Napoleona pali się stosunkowo mało. Kultury papierosowej nie widać też zbytnio w Skandynawii.

Za to jak kominy kopcą Serbowie (2924), Bułgarzy (2822), Grecy (2795) i Rosjanie (2786). Na jednego dorosłego Serba przypada dziennie 8 papierosów, a przecież nie każdy pali!

Na jednego dorosłego Polaka przypadają nieco ponad 4 papierosy dziennie. Kto z Was zawyża, a kto zaniża średnią?

Źródło:

  • http://jakubmarian.com/average-cigarette-consumption-per-capita-by-country-in-europe-map/
  • http://jakubmarian.com/amount-of-alcohol-consumed-per-capita-by-country-in-europe-map/
Udostępnij:
Nicola pisze:

Zdziwił mnie fakt, że najpopularniejszym trunkiem w Danii jest wino. Ja bym bardziej stawiała na piwo.