Co widać w czasie testów bomby atomowej?

Potęga wybuchów atomowych fascynuje równie mocno co przeraża. Pewnie nie raz oglądaliście nagrania lub zdjęcia pokazujące atomowego grzyba. Zastanawialiście się jednak co czuli i widzieli świadkowie nuklearnych testów?

Oto odpowiedź. Wcielimy się w uczestnika jednej z 14 próbnych eksplozji w ramach Operacji Teapot. Wrócimy do czasów zimnej wojny (1955) i wielkiego nuklearnego napięcia. Gotowi? Będzie sztucznie wywołana burza piaskowa, murowane domy sypiące się jakby były zrobione z kart, widoki z wnętrza budynków w czasie wybuchów i fruwające manekiny…

Próby odbyły się w 1955 roku w amerykańskiej Nevadzie. Nagrany fragment pokazuje test Apple-2, który odbył się w ramach prac nad rozwojem broni atomowej. Tutaj akurat doskonale widzimy jak reagują różne konstrukcje budowlane na nuklearny wybuch. Wszystkie budynki powstały jako sztuczna osada nazwana „Miastem przetrwania”. Wewnątrz, obok widocznych manekinów, można było znaleźć puszki i paczki z jedzeniem.

Test się opłacił, bo jasno pokazał, że nie każdy dom padnie podczas atomowego natarcia. Fragmenty najtwardszych z nich możemy zobaczyć do dziś w ramach trasy turystycznej na Nevada Test Site.

Nagranie często przerywają momenty oślepiających błysków. Skąd ten efekt? To najlepiej udowodni inny test, który odbył się w 1958 roku. Na górze widzimy placówkę na Wyspie Johnsona tuż przed próbnym wybuchem bomby nuklearnej, na dolnym zdjęciu jest to samo miejsce już oświetlone błyskiem wybuchu, który dokonał się… prawie 77 km powyżej Wyspy!

Zobacz też:

Ile bomb nuklearnych wybuchło na świecie?

Jak wygląda wybuch bomby atomowej… pod ziemią?

Jak bomba atomowa wpłynęła na wyniki wyborów prezydenckich w USA?

Źródła:

  • https://www.reddit.com/r/interestingasfuck/comments/3mmysd/nuclear_bomb_test/
  • https://www.reddit.com/r/interestingasfuck/comments/3mnbau/top_the_night_sky_over_the_pacific_moments_before/
Udostępnij: