Co jest zdrowsze – siedzenie czy stanie w autobusie?

Jedziesz w autobusie lub tramwaju i obok zwalnia się miejsce siedzące. Myślisz: „Aaa, postoję, będzie lepiej dla zdrowia”? Okazuje się, że niekoniecznie.

Opublikowane niedawno badania sugerują, że siedzenie nie jest tak demoniczne jak czasem się wydaje, a „stojące” biurka w pracy wcale nie stanowią optymalnego rozwiązania. Dlaczego?

Naukowcy z University of Exeter i University College London udowadniają, że siedzenie ma podobny wpływ na człowieka jak stanie w bezruchu. Nie ma znaczenia też długość siedzenia lub pozycja. Zdaniem badaczy promocja zdrowego trybu życia nie może ograniczać się do zachęcania ludzi do podniesienia się z foteli, kanap i krzeseł.

– Jakakolwiek stacjonarna pozycja, w której nie zużywamy zbyt wiele energii może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Niezależnie czy to siedzenie, czy stanie – mówi autor badania Melvyn Hillsdon.

Przy okazji należy zaznaczyć, że istnieją badania sugerujące nieco inny punkt widzenia. W tym roku w „British Journal of Sports Medicine” ukazał się tekst zachęcający do wstawania, ruchu i przerw przez przynajmniej dwie godziny (!) w ciągu jednego dnia pracy.

Siedzenie nie musi być gorsze od stania, ale jeśli naprawdę chcielibyśmy zrobić coś dla własnego zdrowia w autobusie, musielibyśmy zacząć robić pajacyki lub pompki. Dobre dla ciała, fatalne dla oceny współpasażerów co do naszego zdrowia psychicznego. Wybór należy do każdego z osobna! :)

Źródło: Elahe Izadi, Sitting for long periods doesn’t make death more imminent, study suggests, https://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2015/10/14/sitting-for-long-periods-doesnt-make-death-more-imminent-study-suggests/

Udostępnij: