Jak 100 lat temu wyobrażano sobie początek XXI wieku?

„Opisz/namaluj jak będzie wyglądał świat za 100 lat” – to było jedno z bardziej pamiętnych zadań szkolnych. W zeszytach pojawiały się latające statki transportujące ludzi, teleportacja lub pełna automatyzacja. 

Podobne myślenie nie jest niczym niezwykłym. Na przełomie XIX i XX wieku we Francji artyści zaprojektowali swoje wizje świata w 2000 roku. Dziś możemy spokojnie ocenić ile z nich się sprawdziło, a ile dalej pozostaje sferą wyobraźni. Jak naszą rzeczywistość widziano przed ponad wiekiem?

Szkoła

Tu widać „wtłaczanie wiedzy” do umysłów. Straszne! Istnieją audiobooki, które pozwalają „czytać” uszami, ale nie w tak hurtowym tempie. Ciągle potrzebni są nam też nauczyciele, a nie operatorzy maszyn wiedzy.

Życie rolnika

Pełna mechanizacja i wygodna praca. Naszych rolników często wyręczają maszyny, ale raczej z większym udziałem własnym w przy całej pracy.

Dom na kółkach

Może nie tak dokładnie i szykownie, ale podobne pojazdy to nasze kampery. Pakujemy całą rodzinę, zasiadamy za kółkiem auta, które jest nam kuchnią, kawiarnią, łazienką i sypialnią w jednym.

Wizyta u fryzjera

Szczęśliwie golą i strzygą nas jeszcze ludzie, choć z pomocą przyszły im elektoniczne maszynki. Wizja na 2000 rok w tym wydaniu wygląda nieco przerażająco.

Orkiestra

Spotify, Apple Music, YouTube, płyty CD? To obecnie najpopularniejsi „wykonawcy” utworów, nawet tej od mistrzów muzyki klasycznej. Stąd wizja nie jest zbyt odległa – szczęśliwie jednak przetrwały orkiestry żywych ludzi. Jeśli ktoś ich nie widział, niech wybierze się do punktu obsługi znanego jako filharmonia.

Zmechanizowane sprzątanie

Dzisiaj już nic dziwnego dzięki masowej produkcji samodzielnych odkurzaczy.

Hodowla drobiu

Nie jest tak, że wrzucamy jajka i automat robi z niego żywe kurczaki. Niemniej jednak niezwykle mocno przyspieszyliśmy tempo dorastania brojlerów – tutaj znajdziecie tego najlepszy dowód.

Podniebne stacje taksówek

Na taki środek transportu stać tylko najbogatszych. Z pewnością jeszcze upłynie mnóstwo wody w Wiśle (o ile w ogóle się tak stanie) zanim podniebna taksówka będzie powszechną metodą komunikacji.

Praca listonosza

Wciąż najbardziej użyteczne są nogi lub rower, jednak eksperymentujemy już z lotniczymi dostawami za pomocą dronów.

Wozy bojowe

Zmechanizowana wojna jest dla nas taką oczywistością, że dziwi patrzenie na to jako „wizji przyszłości”.

… Podwodne wyścigi

Byliby na to jacyś chętni?

Źródło: http://www.washingtonpost.com/news/wonkblog/wp/2015/10/04/what-people-in-1900-thought-the-year-2000-would-look-like/?tid=pm_pop_b

Udostępnij: