Polimaty podróżują z historią | Co zostało po Słowianach?

Poszukiwanie informacji do odcinka o Słowianach było największym wyzwaniem całego sezonu „Podróży z historią”. Warto było jednak pokopać, aby odkryć tajemnice naszych przodków.

W niedzielnym odcinku Radek pokaże Wam jak toczyło się codzienne życie dawnych Słowian. Tu przekonamy się dlaczego tak trudno podąża się ich ścieżkami!

(Odcinek „Podróży z historią” o Słowianach znajdziesz tutaj!)

przy kominie

Nasi przodkowie to bardzo skromny lud, który nie pławił się w luksusach i bogactwach. Warunki życia w słowiańskiej wiosce były siermiężne i nawet lepiej sytuowani gardzili kosztownymi zbytkami. Dlatego nie znajdziemy tu zbyt wiele ozdób, złota, srebra lub drogich tkanin. Proste życie zapewniało bezpieczeństwo i upragnioną stabilizację.

Miało to swoje uzasadnenie. Ludu, którego nie ma za bardzo z czego ograbić zwykle nie warto tykać. Po co narażać się za drobne? Polski archeolog Andrzej Buko porównał Słowian do mieszkańców Dzikiego Zachodu. Udało im się przetrwać całe wieki dzięki temu, że zabierali ze sobą tylko proste, niezbędne rzeczy.

Jaki to ma wpływ na trudności z prześledzeniem losu Słowian? Prostym, skromnym ludem nie interesowało się wielu dawnych uczonych. Sami Słowianie nie zostawili po sobie zbyt wiele śladów, dzieł sztuki lub wielkich miast. Archeologowie zwykle są w stanie natrafić co najwyżej na zwykły garnek – do picia lub jedzenia nadawał się równie dobrze jak ten bogato zdobiony… Symbolem egipskiej cywilizacji są Piramidy, Rzym kojarzy się z Koloseum – Słowianom zostaje garnek.

Jeśli ktoś z Was jest przesadnie skromny, może bez skrupułów głosić, że to zasługa słowiańskiej krwi w żyłach. Słowianie sadzili tyle, ile potrzeba było na wyżycie. Szczególnie na początkach słowiańskiej cywilizacji dążono, aby ludzie byli raczej równi sobie. Zwykle takie równania prowadzą jednak do równania w dół.

Nie oznacza to jednak, że nic o nich nie wiemy. Co zostało nam po Słowianach – przekonajcie się sami w odcinku „Podróży z historią”.

gród nocą

W poprzednich odsłonach „Polimaty podróżują z historią”:
Winna Zielona Góra

Przy staropolskim stole
Czy Tatarzy jedzą tatara?
Twierdza Wisłoujście
Latarnie polskiego wybrzeża

Udostępnij: