Miejsca, w których drzewa zdominowały krajobraz

Na zakończenie leśnego tygodnia w Polimatach (odcinek główny o lasach oraz artykuł o wykorzystaniu drewna) czas na zerknięcie na stan lasów na całym świecie.

Szacuje się, że lasy zajmują w przybliżeniu jedną trzecią światowych lądów (choć ze względu na definicje dane się różnią). Tutaj przypatrzymy się miejscom na mapie, gdzie drzewa zajmują przynajmniej 30 % oraz przynajmniej 10 % powierzchni. Jak na tym tle wypadnie Polska?

Miejsca na świecie, gdzie drzewa zajmują przynajmniej 30% lądu

Lasy rozumiane jako miejsca na świecie, gdzie drzewa zajmują przynajmniej 30% lądu

W oczy od razu rzuca się wielka zielona plama w Ameryce Południowej, środkowej Afryce i na pograniczu Azji z Oceanią – to lasy tropikalne. Poza tym bardzo zalesiona jest Rosja, Kanada, Japonia i wschód USA.

Poniżej podobna mapa, w której jednak obniżono kryteria. Drzewa muszą zajmować przynajmniej 10% terytorium. Wygląda następująco:

Miejsca

Lasy rozumiane jako miejsca na świecie, gdzie drzewa zajmują przynajmniej 10% lądu

Przejdźmy do Polski. Które miejsca w naszym kraju mogą pochwalić się tym, że składają przynajmniej w 30 % z lasów?

Zrzut ekranu 2015-12-18 o 13.15.52

Najwięcej zielonych plam znajdziemy na zachodzie naszego kraju, na północnym-zachodzie, a następnie na samym południu. Jest to zbieżne z mapą najbardziej zalesionych województw w Polsce. Tu przewodzi lubuskie (odcinek „Podróży z historią” o winnej Zielonej Górze wpisuje się w ten klimat), które niemal w połowie jest lasem.

Zrzut ekranu 2015-12-18 o 13.19.30

Źródło:

Udostępnij: