Św. Mikołaj, Świąteczny Ojciec lub… Gnom i Kozioł. Kto roznosi prezenty po Europie?

Dostarczyciel prezentów w okolicach Bożego Narodzenia to wzór do naśladowania dla włamywaczy. Jeszcze nikomu nie udało się tyle razy wejść do tylu domów w ciągu jednej nocy i zostać przy tym niezauważonym! Gdyby jeszcze tylko rabusie zostawiali po sobie podarki, a nie zabierali je dla siebie… :)

W Polsce buszuje głównie Święty Mikołaj, ale spotykamy się także z Gwiazdorem lub Aniołkiem. Jak jest w innych europejskich krajach? Dziwactw nie brakuje – w Finlandii podarunki rozdaje dosłownie… „Świąteczny kozioł”!

Powyższa mapa pozwala nam pogrupować bożonarodzeniowych dobrodziei w główne kategorie. Najpopularniejszy jest „Bożonarodzeniowy Ojciec” (zaznaczony na czerwono), który jest uosobieniem Bożego Narodzenia. Spotkamy się z nim w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, ale także w Turcji lub Albanii.

Popularny jest też „Bożonarodzeniowy Dziadek” (kolor różowy), czyli nieco starszy jegomość, który rozdaje prezenty głównie w Europie Środkowej i Południowej – w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii lub Łotwie.

Wśród naszych zachodnich i południowych sąsiadów prezenty dostarcza „Dzieciątko Jezus” (kolor jasnozielony), którego przyjście na świat przecież symbolicznie obchodzimy. Jezusek dominuje w Czechach, Słowacji oraz w Austrii, części Niemiec i na Węgrzech.

Na wschodzie mamy do czynienia z „Dziadkiem mrozem” (kolor niebieski), o którym pamiętają także starsze pokolenia Polaków. To on dźwiga paczki z podarunkami w Rosji, Serbii, Bośni lub Białorusi.

Na mapie mamy też kilka unikatów, wśród których pojawia się także Polska. Popularny u nas Święty Mikołaj – w reszcie krajów pracuje raczej tylko wcześniej (6 grudnia). Nazwą dzielimy się częściowo z Ukraińcami. Ciekawe są przypadki na Skandynawii. Poza wspomnianą Finlandią i jej kozłem (choć obecnie już raczej w postaci starszego jegomościa), mamy tam „Bożonarodzeniowego gnoma” (kolor ciemnozielony) w Szwecji i Norwegii. Wybijają się także Grecy, który oczekują na Świętego Bazyliego oraz Islandczycy wypatrujący „Bożonarodzeniowych chłopców” (szary).

Mikołaj, Dziadek mróz, Ojciec lub Dziadek bożonarodzeniowy, nie ważne kto, byleby trafił do Was z odpowiednimi fantami. Czytelnikom i widzom Polimatów życzymy znakomitych świąt. Wesołego Bożego Narodzenia!

Źródło: https://jakubmarian.com/christmas-gift-bringers-of-europe/

Udostępnij: