Ile czasu zajmowało podróżowanie 100 lat temu?

Podróż z Warszawy do Nowego Jorku zajmuje około dziewięciu godzin (prawie 7 tys. kilometrów). Ze stolicy Polski do Sydney w Australii dostaniemy się w niecałe 24 godziny (ponad 15,5 tys. kilometrów). Większość świata mamy zatem w zasięgu jednego dnia podróży.

Oto rewolucja jaką zafundowały nam ulepszone środki transportu. Nieco inaczej przemieszczanie się wyglądało nieco ponad sto lat temu. Praktycznie tylko po Europie byliśmy w stanie podróżować w ciągu… maksymalnie pięciu dni. Wyprawa do Sydney trwała średnio ponad miesiąc!

Przyjrzyjmy się na przykładzie Londynu, ile czasu zajęłoby nam podróżowanie w 1914 roku w każdy zakątek globu.

Ety

Dystans od Londynu liczony w dniach (czerwony – w ciągu 5 dni; różowy – w ciągu 5-10 dni; pomarańczowy – w ciągu 10-20 dni; zielony – w ciągu 20-30 dni; jasnoniebieski – w ciągu 30-40 dni; ciemnoniebieski – w ciągu ponad 40 dni); stan na 1914 rok.

Mapa pokazuje kilka niezwykłych zjawisk. Przede wszystkim – świat był dużo mniej otwarty niż dzisiaj. Wizyta w Nowym Jorku to przynajmniej kilka dni podróży.

Niezwykłe jest też to, że nie tylko dystans warunkował czas podróży. Z Londynu dużo bliżej do środkowej Afryki niż na wybrzeże amerykańskiej Kalifornii, a mimo to znacznie szybciej dostalibyśmy się do San Francisco (około 10-20 dni) niż w okolice Sudanu (ponad 40 dni).

Znacznie szybciej podróżowało się także na wybrzeża. To zrozumiałe biorąc pod uwagę, że głównym środkiem transportu były statki. Pierwszy samodzielny lot przez Atlantyk odbył się dopiero w 1927 roku (historię wielkiego wyczynu Charlesa Lindbergha możecie przeczytać tutaj). To wydarzenie uznaje się za przełomowy moment w popularyzacji lotnictwa.

Jak to miło, że dziś odwiedzając rodzinę na święta, niezależnie od miejsca zamieszkania – podróż zajmie nam tylko godziny, a nie dni, tygodnie lub miesiące. Jeźdzcie, płyńcie i lećcie bezpiecznie!

Źródło: https://www.reddit.com/r/europe/comments/3wof6o/1914_map_of_how_long_it_took_travel_to_different/

Udostępnij: