Podsumowanie 2015 roku na Polimaty.pl

Ostatni dzień grudnia to wdzięczny czas na podsumowania. Takie też zrobiliśmy w kontekście całej strony Polimaty.pl

Oto lista 10 najpopularniejszych tekstów całego roku (cała w rozwinięciu). Warto sobie przypomnieć lub przeczytać po raz pierwszy w oczekiwaniu na przyjęcie sylwestrowe! :)

1. Mapa kłamie i za nic ma sobie rzeczywiste wymiary – zdecydowanie najpopularniejszy wpis roku. Na prostym nagraniu możemy zaobserwować jak mylące może być dosłowne rozumienie mapy (która jest przecież tylko umownym zapisem wyglądu świata na płaskiej powierzchni). Konieczne do przypomnienia!

2. Zakazana wyspa, na której nigdy długo nie zabawisz. Uciekaj lub zgiń – hit od Biszopa. Barwna opowieść o ludności zaciekle broniącej się od naszej cywilizacji. Po prostu nie chcą żadnych obcych. Kto się nie podporządkuje, umrze. W teorii zarządzają tam Indie, a w praktyce…

3. Zemsta w obozie koncentracyjnym – kolejny dowód na to, że długie artykuły mogą być bardzo popularne, jeśli są odpowiedniej jakości. Tym razem Biszop odwrócił nasze powszechne wyobrażenie. Zwykle myśląc o obozach koncentracyjnym wspominamy ofiary i potępiamy okrucieństwo oprawców. Tutaj przykład zemsty na Niemcach w obozie Dachau. Mocne…

4. Ostatnie twórcze tchnienie Freddy’ego Mercurego – podróż sentymentalna. Nie trzeba być fanem muzyki, aby lubić twórczość Queen i Freddy’ego Mercurego. Tutaj kulisy powstawania ostatniego hitu w wykonaniu lidera grupy. Hitu, którego już nie zdążył dokończyć.

5. Jajcarze z Google i wywrócona wyszukiwarka – na Polimaty.pl nie ma tylko ciężkich materiałów. Staramy się uzupełniać dłuższe teksty, tymi krótkimi na kilkanaście sekund. Sprawy skomplikowane mieszać z prostotą. Tu zwyczajnie żart Google na 1 kwietnia, który – jak widać – przypadł Wam do gustu.

6. Afryka jest dużo, dużo, dużo większa niż ci się wydaje – kolejny dowód na to, że lubimy być zwodzeni przez mapy. Tutaj skoncentrowaliśmy się tylko na Czarnym Lądzie. Pozornie nie wydaje się dużo większy od Europy. Pozory jednak mylą! Afryka przerasta powierzchnie: Chin + USA + Indii + Meksyku + Peru + Francji + Hiszpanii + Papui Nowej Gwinei + Szwecji + Japonii + Niemiec i wielu wielu innych państw razem wziętych!

7. Szybki quiz naukowy, w którym komplet poprawnych odpowiedzi ma tylko 6% osób. Akceptujesz wyzwanie? – pod koniec roku zaczęliśmy Wam serwować quizy sprawdzające Waszą wiedzę. Najpopularniejszy był ten pierwszy. Niby prosty, ale komplet poprawnych 12 odpowiedzi podało tylko 6% badanych Amerykanów. Jesteście od nich lepsi?

8. Smoking, czyli marynarka do palenia? – najlepszy model roku (Radek!:), więc i popularność się zgadzała. Pierwszy z serii tekstów, w której zdradzamy tajniki męskiej mody. Tutaj rozwiązanie dylematu dlaczego smoking (ang. smoke – palić, dymić) nie jest… marynarką do palenia. Przy okazji pojawia się i Sherlock Holmes, i Hugh Hefner.

9. Dlaczego zacięcie palca papierem tak bardzo boli? – zapewne każdemu z nas choć raz przez myśl przeszło podobne pytanie. Tu odpowiedzi z podziałem na to jak w mocnym odczuwaniu bólu „pomaga” nasze ciało i sama kartka papieru. Na koniec rada jak radzić sobie z tym utrapieństwem!

10. Temat do d**y, czyli jak źle robimy kupy – chyba najbardziej chwytliwy tytuł na całej liście, ale zachęcający do zgłębienia wiedzy na ważny temat. Niby to wstydliwe/obrzydliwe, ale właściwa pozycja w toalecie może pomóc nam uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze inny artykuł, który osiągnął znaczącą popularność. Chodzi o Masz 96% szans na przeżycie wypadku samolotowego. Nie zmarnuj ich! Jest on ważny z kilku powodów: a) pechowo został opublikowany tuż przed… informacją o tragedii samolotu linii Germanwings, w którym zginęli wszyscy pasażerowie (150 osób), b) stał się podstawą do rozwinięcia sprawy w rozdziale książki „Nic bardziej mylnego”. Tam sprawę rozpatrzyliśmy z większej liczby punktów widzenia, ale wniosek pozostał ten sam. Choć samoloty straszą wiele osób, nawet jak coś pójdzie źle, mamy spore szanse na wyjście z tego w jednym kawałku.

Dziękujemy, że byliście z nami przez cały 2015. Do zobaczenia za rok (czyli jutro)! :)

Udostępnij: