Meduza „bunkrem” dla bezbronnych rybek

Oceany są pełne zagadek i fascynujących zjawisk. Oto pozornie prosta sytuacja, która zmusza do wielu pytań.

Widzimy meduzę, pośród której schronienie znalazło kilkanaście małych rybek (z gatunku Alepa złotopłetwa). Dalsza część nagrania wyjaśnia dlaczego. Wokół krąży większy drapieżnik (ryba z rodziny rurecznicowatych) chętny do upolowania maluchów.

Ten rodzaj meduz należy do grupy, która nie ma macek. Zamiast nich dysponują tkanką służącą do odżywiania. Zamiast jednych ust, ta meduza ma ich wiele, ale znacznie mniejszych! W ten sposób może jeść w trakcie pływania. Mimo to natura nie zabrała jej jednak mechanizmu obronnego, bo wykorzystuje komórki potrafiące oparzyć. Na to uważa i drapieżnik, i chroniące się ryby.

Alepy złotopłetwe mają w zwyczaju chować się w ten sposób aż będą wystarczająco dorosłe, aby wypłynąć na szerokie wody i zmagać się z zagrożeniami na własną rękę.

Nie wiemy jednak kilku rzeczy. Przede wszystkim jakie korzyści z tego układu wyciąga sama meduza. Obserwatorzy podwodnego życia widzieli kraby, wężowidła, mięczaki i małe żółwie, które także znalazły „bunkier” wśród meduz. Trudno też określić nam, czy jest to stały dom dla mniejszych i bezbronnych stworzeń, czy raczej tymczasowe schronienie.

Źródło: http://www.earthtouchnews.com/all-articles/2015/november/24/baby-fish-hide-from-predators-under-a-jellyfishs-translucent-bell-(video)/

Udostępnij: