Chcesz być jednocześnie w dwóch różnych: dniach, miesiącach, latach, półkulach i porach roku? Da się!

Świąteczno-noworoczny maraton sprawił, że masz wrażenie czasu przepływającego przez palce? Może to rozmach sylwestrowej zabawy sprawił, iż gdzieś uciekł dzień lub dwa. To tylko wrażenie, ale… w rzeczywistości da się zgubić jeden dzień. Co więcej – można jednocześnie mieć astronomiczną zimę i lato w czasie dwóch różnych miesięcy i lat kalendarzowych!

Oto niezwykła opowieść, w której paradoks goni paradoks. Niestety, nie istnieją wiarygodne źródła potwierdzające ten przekaz. Mówi się o niej jako marynarskiej historii. Wiemy na pewno, że istniał taki statek jak SS Warrimoo (na zdjęciu głównym). Czy jednak faktycznie zrobił historycznego psikusa, trudno powiedzieć. Szło to tak:

Przecięcie linii zmiany daty z równikiem

Miał być/Był 30 grudnia 1899 roku. Pasażerski parowiec SS Warrimoo płynął z kanadyjskiego Vancouver do Australii. Przecinając wody Pacyfiku znalazł się na pozycji zero stopni i 30 minut na północ oraz 179 stopni i 30 minut na zachód.

Jedynie kilka minut podróży dzieliło go od miejsca, w którym równik przecina się z międzynarodową linią zmiany daty. Dzięki temu statek mógł jednocześnie znaleźć się na dwóch półkulach ziemi (północnej i południowej) i zabawić się ze zmianą daty w kalendarzu. W jaki sposób?

Z takiej okazji miał skorzystać kochający żarty kapitan John Phillips. Delikatnie skorygował kurs statku, aby znaleźć się w tym miejscu – jedynym w swoim rodzaju. Co więcej, postanowił trafić tam o odpowiedniej porze. Załoga statku postanowiła dołączyć się do inicjatywy.

SS Warrimoo dokładnie o północy czasu lokalnego miał pojawić się w miejscu przecięcia równika i linii zmiany daty. Co z tego wynikło?

Działanie linii zmiany daty

Przód statku znajdował się na południowej półkuli Ziemi, a tył na północy. Z przodu było więc astronomiczne lato, a z tyłu zima. To nie wszystko. Z przodu mieliśmy już 1 stycznia 1900 roku (od linii zmiany daty), a z tyłu był nadal 30 grudnia 1899 roku. Dzięki przypłynięciu dokładnie o północy czasu lokalnego pasażerowie zostali pozbawieni 31 grudnia 1899 roku.

W jednej chwili różne części statku znajdowały się w dwóch różnych: porach roku, miesiącach, dniach i latach!!! 

Spacerowicz na pokładzie mógł zatem jednocześnie znaleźć się w obu tych rzeczywistościach – tak jak robią ludzie odwiedzający obserwatorium Greenwich w Londynie, gdy stają jedną nogą na półkuli zachodniej, a drugą na wschodniej.

Szkoda, że nie ma dostatecznego potwierdzenia tej opowieści. W praktyce jednak jest ona możliwa i do powtórzenia już w czasie najbliższego Sylwestra! Da się jeszcze lepiej, wystarczy poczekać na przełom roku 2100 i 2101, aby być też w dwóch różnych wiekach na raz! (Przed 2000 rokiem dało się jeszcze być w dwóch milleniach, ale nie sądzę, żeby teraz ktoś dotrwał do 3000 roku :)

Źródło: Emmett Watson, Ship Missed New Year’s Eve, But Straddled 2 Centuries, http://community.seattletimes.nwsource.com/archive/?date=19900102&slug=1048816.

Udostępnij: