Zaczął jak klasyczny mistrz, skończył jak dziecko. Ewolucja autoportretów Pablo Picasso

Spójrz na te dwa obrazy…

Już na pierwszy rzut oka widać, że to autoportret tej samej osoby, prawda? Na pierwszym ma 15, na drugim 91 lat :) Wszystko staje się jasne, gdy wiemy kto jest autorem obu dzieł. Twórczość Pablo Picasso nie musi podobać się każdemu, ale jego prace zrewolucjonizowały sztukę. Co dobitnie widać na przykładzie tych autoportretów.

Zajęło mi cztery lata, aby malować jak Rafael, ale uczyłem się całe życie, aby malować jak dziecko.
Pablo Picasso

Można to podsumować w innych słowach zdaniem: „trzeba wiedzieć jakie są zasady, aby później umieć je złamać”. W podobnym tonie wypowiedział się artysta jazzowy Charlie Parker: „Opanuj swój instrument, opanuj muzykę, a później zapomnij całe to gówno i po prostu graj”.

Picasso – i słusznie – zwykle kojarzy się z wizerunkiem kobiet z kanciastymi kształtami i twarzami rodem z afrykańskich masek („Panny z Avignon”, czyli wizerunek pięciu prostytutek na ulicy Barcelony). To kwintesencja kubizmu, czyli kierunku w sztuce charakteryzującego się geometrycznym upraszczaniem brył. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego cubus, czyli kostka. Picasso i inni kubiści rozmontowali konwencje dotyczące perspektywy i przestrzeni, które w świecie sztuki dominowały od czasu renesansu.

Dlaczego w ten sposób? Wyjaśnienie różnic między zaprezentowanymi autoportretami najlepiej można zrozumieć wczytując się w wypowiedzi samego Picassa. Oto kilka z nich, które odsłaniają kulisy jego obrazów.

„Maluję umyślnie krzywe nosy, gdyż chcę zmusić ludzi, by spojrzeli wreszcie na ten nos, chcę ich zmusić, by przestali akceptować tylko obrazy harmonijne i piękne kolory”

„Maluję rzeczy nie tak jak je widzę, ale jak o nich myślę”

„Nie ma czegoś takiego jak sztuka abstrakcyjna. Zawsze trzeba od czegoś zacząć. Później można usunąć wszystkie ślady po realizmie”

Poniżej bardziej rozbudowana galeria autoportretów Picassa pokazujących zmieniające się sposoby ekspresji artysty. Zaczynamy zupełnie klasycznie…

1895 – 15 lat

1900 – 19 lat

1901 – 20 lat

1906 – 25 lat (w okolicach 1904 roku w obrazach Picassa zaczyna pojawiać się wyraźnie jaśniejsza paleta barw, co doskonale widać na porównując ten obraz do poprzednich)

1907 – 26 lat

1938 – 57 lat 

1965 – 84 lata

1972 – 91 lat

1972 – 91 lat

Pablo Picasso zmarł w 1973 roku.

Dla tych, którzy wiedzą jak to odczytać, namalowałem całą swoją autobiografię.
Pablo Picasso

Źródło:

Udostępnij: