Przerażający, zielony potwór. Dlaczego koty boją się… ogórków?

Przyznam, że zabłądziłem w Internecie. W kompilacji nieudolnych zachowań zwierząt znalazłem sieciowy klasyk ostatnich miesięcy. Właściciel zakrada się za plecy spokojnego kota, podkłada za nim ogórka i z włączoną kamerą czeka na reakcję.

Futrzaki najczęściej zachowują się tak samo. Gdy tylko w zasięgu ich wzroku znajdzie się zielona roślina (wiesz, że ogórek należy do rodziny dyniowatych – tak samo jak dynia lub melon?) z przerażeniem wyskakują i uciekają lub stają do nierównej walkę. Wszystko przy dźwiękach okrutnego śmiechu operatora kamery. To nagranie pokazujące serię podobnych zdarzeń osiągnęło na YouTube ponad 5 milionów (!) wyświetleń – pięć razy więcej niż najpopularniejsze Polimaty…

https://www.youtube.com/watch?v=_BRp7ezUqbI

Koty to oficjalne zwierzęta Polimatów (tylko spójrzcie na Instagram Radka Kotarskiego…), dlatego musiało paść pytanie – skąd taka reakcja? Czy chodzi o złowrogie właściwości ogórka?

Raczej nie. Specjaliści od zachowań zwierząt wyjaśniają tak gwałtowne reakcje wewnętrznym mechanizmem obronnym kotów. Ogórek za plecami, najczęściej podkładany podczas spokojnych chwil przy misce z karmą, jest dla kociaków wielkim zaskoczeniem. Przecież zwykle nie widzą warzyw na podłodze. Nie dostrzegli go też przed rozpoczęciem posiłku. Dynamiczny odwrót jest zatem próbą złapania dystansu przydatnego w czasie nadchodzącej walki.

Eksperci sugerują, że podobny efekt dałby ananas, plastikowy pająk lub maska człowieka. Ale to nie wszystko…

Nie wszystkie koty zareagują w tak gwałtowny sposób. Niektóre zupełnie zignorują intruza, a inne będą się mu tylko przyglądać. Tego typu nagrania nie mają szansy na karierę w Internecie, dlatego mogliśmy założyć, że ogórek straszy absolutnie każdego Mruczka. Tak nie jest.

Jill Goldman, która specjalizuje się w badaniu zwierzęcych zachowań ma jeszcze jedną ciekawą sugestię. Jej zdaniem ogórek może potęgować przerażenie u kotów. Na pierwszy rzut oka jego podłużny kształt może kojarzyć się z wężem, które są dla kociaków śmiertelnie groźne.

Podkładanie ogórka jest fatalne dla komfortu naszych pupili. Nie warto sprawdzać jak zmierzą się z sieciowym wyzwaniem. Dlaczego? W przerażeniu mogą się uszkodzić, zniszczyć coś w domu lub poważnie się zestresować. Koty są podejrzliwe, dlatego trzeba je stopniowo oswajać z nowymi bodźcami.

Ale mówiąc zupełnie uczciwie, kociaki nie różnią się nadmiernie od ludzi. Dla nas także przerażające jest działanie z zaskoczenia, szczególnie w momencie, gdy jesteśmy spokojni. Najlepiej udowadnia to poniższy film, który pokazuje jak „ludzie boją się technologii”…

Ty też boisz się nowych technologii? :)

Źródło:

Udostępnij: