Przerażający system łagrów. Ile było ich w ZSRR?

Gułag jednoznacznie kojarzy się z czymś strasznym. Wizja trafienia do obozu przymusowej pracy w ZSRR napawała trwogą. Ich oblicze pokazały nam filmy typu „Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą”.

Ale jeśli już mowa o tego typu obozach, gdzie konkretnie trafiali więźniowie? Czy było to jedno miejsce – oczywiście, nie. Gułag to nazwa systemu obozów. Jednak czy zesłanie do łagru, oznaczało koniecznie wizytę na Syberii? Też nie. Sprawę wyjaśni mapa łagrów w ZSRR w latach 1923-1967.

Przede wszystkim widać jak niezwykle dużo obozów pracy przymusowej istniało na terenie ZSRR. To najbardziej przerażające. Ale można również dostrzec, że największe ich zagęszczenie znajdziemy nie w sercu Syberii (mapa poniżej), a w zachodniej części kraju – np. w okolicach Moskwy.

Tu mapa Syberii dla porównania. Intensywnie czerwonym kolorem zaznaczono Syberyjski Okrąg Federalny (wiedzieliście, że ma falliczny kształt?), a jasnoczerwonym potoczne rozumienie Syberii.

Na mapach Google można pooglądać także zdjęcia panoramiczne z jednego z łagrów znajdującego się na północy Syberii. Wygląda to tak (resztę można podejrzeć samemu pod tym adresem):

Zrzut ekranu 2016-02-08 o 10.36.58

Tak „zachęcająco” wygląda otoczenie budynków z powyższej fotografii (do zobaczenia tutaj).

Zrzut ekranu 2016-02-08 o 10.38.48

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gu%C5%82ag

Udostępnij: