Dziecko urodzone w błonie? Wygląda strasznie, ale to nic groźnego

To co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu wygląda jak horror. Dziecko tuż po porodzie uwięzione w przerażająco wyglądającej torbie. Spokojnie – wszystko zakończy się dobrze i nijak nie zagrozi bobasowi. 

(Jeśli nagranie się nie wyświetla, otwórz pełną stronę, czyli tutaj)

asi como cuando dicen ” nacio ENMANTILLAO” bueno… asi!

Posted by Jasmine Perez on Tuesday, 16 February 2016

Widzimy tu narodziny w błonie płodowej. Czym jest ta błona? To zbiornik na płyny, który tworzy się wewnątrz macicy u kobiety w ciąży. Płód przebywa w niej w czasie dorastania, dzięki czemu jest chroniony i odpowiednio nawodniony. Błona pozwala też utrzymać odpowiednią temperaturę.

To co widać na nagraniu zdarza się jednak bardzo rzadko – średnio raz na każde 80 tysięcy porodów. Zwykle błona płodowa pęka w czasie porodu. Dzięki temu mówimy o zjawisku „odejścia wód płodowych”. Wtedy właśnie wycieka płyn wcześniej chroniący malucha pędzącego na świat.

Narodziny dziecka w błonie płodowej nie jest groźne, jeśli z uwagą usunie się zbędną powłokę już po porodzie. Podobny przykład widzimy na nagraniu. Sporadycznie zdarza się też, że pęknięta błona zahaczy się o główkę dziecka, ale to także nic przerażającego.

W średniowieczu urodzenie w błonie płodowej było uznawane za oznakę przyszłego powodzenia. Dzieci, które przyszły na świat w ten sposób miały dokonywać wielkich rzeczy. Dawne legendy głosiły także, że błona płodowa chroni przed śmiercią topielca. Dlatego chętnie skupowali je marynarze, którzy potrafili wydawać na to całkiem spore sumy.

Źródło:

Udostępnij: