Jak działa zamek w drzwiach?

Zastanawiało Was kiedyś, dlaczego klucz w zamku jest tak poszczerbiony? Oczywiście każdy musi się jakoś odróżniać, aby jednym kompletem nie otworzyć drzwi do każdego miejsca świata – własnej szuflady, czy koronnego skarbca na Wawelu.

Jednak jak działa taki mechanizm? Tradycyjne zamki funkcjonują dzięki podnoszonym zapadkom. Włożenie klucza pozwala umieścić je w pozycji pozwalającej na przekręcenie. Z tego samego powodu niewłaściwy klucz nie wejdzie do zamka, a tym bardziej nie spowoduje jego otwarcia. Wygląda to tak:

How a key and lock works

Ten sam mechanizm sprawia, że do podobnego zamka dość prosto można się włamać. Wystarczy wytrych, napinacz, odpowiednia wiedza i cierpliwość. Wygląda to tak:

View post on imgur.com

Dolna część (napinacz) służy do naciskania na bęben zamka i próby jego odwrócenia. Górna pracuje nad zapadkami. Gdy zapadki znajdą się w odpowiednim miejscu, po pewnym czasie proces się powiedzie.

Tak wygląda to w najprostszych zamkach. Jak widać, nie są oazą pewności i bezpieczeństwa. Szczęśliwie mamy dostępne bardziej wyrafinowane sposoby blokowania dostępu do tego, co dla nas cenne.

Udostępnij: