13 dowodów naukowych pokazujących, że dobry tata to podstawa!

„Każdy może zostać ojcem, ale tylko ktoś wyjątkowy zostaje tatą”. Lubię to zdanie, nawet gdy pachnie nadmiarem patosu. Ze wszystkich naukowych badań na temat ojcostwa wynika jeden główny wniosek. Nic nie robi tak dobrze w byciu supertatą jak… bycie przy swoim dziecku i konstruktywne poświęcanie mu czasu.

Gra jest warta świeczki. Ojcowie mają OLBRZYMI wpływ na swoje dzieci, niezależnie od ich płci. Co nauka mówi o plusach posiadania zaangażowanego taty? (O wpływie mam na dzieci pisałem tutaj)

1. Tata pozwala budować dobre relacje z innymi

Więź z rodzicem to jedna z podstaw i najbardziej pierwotnych relacji jakie mamy. Jakość takiej więzi wpływa na nas przez całe życie. Jej refleksy widzimy w naszym stosunku do przyjaciół i partnerów. Ludzie uczą się zachowań społecznych poprzez naśladowanie. Podpatrywanie tych najwcześniejszych wzorów wpływa na to, co uznajemy za słuszne, jak definiujemy miłość lub akceptację drugiej osoby.

Dziewczyny często szukają u swoich przyszłych partnerów wzorców podobnych do ojców (jeśli to dobre wspomnienia). Uprzejmy, kochający i delikatny ojciec? Z dużym prawdopodobieństwem takiego męża będzie szukała jego córka. Chłopcy będą za to często wzorować się na zachowaniach ojców i kopiować część ich zachowań. Wspierający ojciec zwykle wychowuje wspierającego syna. Z kolei kontrolujący i dominujący tata sprawi, że jego pociecha raczej będzie przekazywała te cechy na następne pokolenie.

2. Tata to fundament rozwoju emocjonalnego.

Wspierający i zaangażowany ojciec działa cuda. Badania wykazały, że taka postawa taty wpływa na rozwój słownictwa, umiejętności społecznych i poznawczych u młodego człowieka. Dzięki dobremu tacie poprawia się nasza samoocena, poczucie zadowolenia, zdolność empatii i kontroli własnych zachowań.

3. Tata wzbudza ciekawość świata

Naukowcy przekonują, że nawet u najmłodszych dzieci widać, iż zaangażowanie ojców w ich wychowanie wzmaga ciekawość. Dzięki temu też lepiej radzimy sobie z rozwiązywaniem napotykanych problemów. Dobry tata zachęca do poznawania nowych rzeczy i uczy radzenia sobie z trudnościami.

4. Tata pomaga podejmować ryzyko

Mamy zwykle dążą do ochrony swoich dzieci. W nich często znajdujemy poczucie bezpieczeństwa i ucieczkę. Tata z kolei zwykle popycha dziecko do szukania swoich dróg w świecie. Zachęca do podejmowania przemyślanego ryzyka. Te dwa podejścia świetnie się uzupełniają. Dają nam poczucie, że świat będzie dla nas bezpieczny, dlatego możemy iść, odkrywać jego sekrety i robić w nim co uznamy za słuszne.

5. Tata uczy bawiąc

Zabawa ojca z dziećmi to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wychowanie. Ojcowie specjalizują się szczególnie w niewinnych przepychankach (np. łaskotanie lub zapasy). Te niepozorne zachowania pomagają dzieciom panować nad swoim ciałem i emocjami.

6. Tata pomaga zdobywać lepsze oceny

Według badań dziewczynki, które mają dobre relacje ze swoimi ojcami osiągają znacznie lepsze oceny z… matematyki. Także chłopcy deklarujący silne więzi z ojcami osiągają wyższe wyniki w nauce i lepiej radzą sobie na testach.

7. Tata hamuje przed używkami

Dzieci z dobrymi relacjami z ojcami mają mniej problemów z odpowiednim zachowaniem. Zwykle rzadziej popadają w alkoholizm lub narkomanię.Dorastanie bez ojca zwiększa też nasze ryzyko uzależnienia od papierosów. Mniej zaangażowany tata wzmaga prawdopodobieństwo np. przedwczesnego zakończenia edukacji.

8. Tata chroni przed biedą

Statystyki demograficzne ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że obecność taty w domu jest często wyznacznikiem sytuacji materialnej. Tylko 12% domów, w których jest i mama, i tata żyje w ubóstwie. To zdecydowanie mniej w porównaniu do 44% domów w ubóstwie, w których jedzenie na stole zapewnia tylko mama. Wychowanie bez ojca zwiększa około 4-krotnie zwiększa prawdopodobieństwo życia w biedzie…

9. Tata trzyma z dala od więzienia

Młodzi ludzie wychowujący się bez wsparcia ojca są narażeni na zdecydowanie większe ryzyko wylądowania w więzieniu. Około 39% aresztowanych ankietowanych przez Departament Sprawiedliwości w USA w 2002 roku deklarowało, że dorastało w domu prowadzonym tylko przez matkę. Podobne badanie na 14 000 kobiet w więzieniach pokazało, że ponad połowa z nich (!) wychowywała się bez ojca w domu.

10. Tata ma dużo do powiedzenia

Często głos ojca bardziej dociera do dziecka niż głos matki. Zwykle dzieje się tak, gdy np. tata decyduje o weekendowych planach rodziny. Niczym niezwykłym jest obecność jednego członka rodziny, który cieszy się większym wpływem i prestiżem. Jeśli tą osobą jest tata, jego zachowania będą miały jeszcze większy wpływ na rozwój dziecka.

11. Tata produkuje hormon miłości

Badania nad hormonami ludzkimi udowadniają, że ojcowie mają zwiększony poziom oksytocyny (zwanej hormonem miłości) podczas pierwszych tygodni życia ich dzieci. Dzięki produkcji hormonu łatwiej nam tworzyć więzi. Wyższe poziomy oksytocyny tworzą się także w czasie zabaw z dziećmi.

12. Tata coraz bardziej się angażuje

Ze współczesnych badań jasno wynika, że nigdy w historii ojcowie nie byli tak mocno zaangażowani w wychowanie dzieci. Składają się na to różne przyczyny. Mamy częściej pracują, z kolei tatuśkowie dłużej przebywają w domach. Są też bardziej świadomi swojego wpływu na los pociech.

13. Tata nie musi być biologiczny

Nauka potwierdza hasło „Każdy może zostać ojcem, ale tylko ktoś wyjątkowy zostaje tatą”. Zbawienny wpływ na wychowanie dzieci mają nie tylko biologiczni ojcowie, ale także ojczymowie lub osoby wcielające się w rolę męskiego opiekuna.

Tato – jak widzisz – jesteś wyjątkowo potrzebny i dzięki Ci za to, że podjąłeś się tej roli!

Źródło:

Udostępnij: