Jak wyglądałyby Niemcy, gdyby Hitler wygrał wojnę?

Co by było, gdyby Hitler wygrał wojnę? Jak wyglądałyby Niemcy? Jak prezentowałaby się mapa świata?

Takie pytania nie od dziś rozpalają wyobraźnię i popychają do tworzenia przeróżnych wizji. Już nawet PRZED wybuchem II wojny można znaleźć ślady tworzenia takich alternatywnych historii (patrz książka „Swastika Night” z 1937 roku) Szczęśliwie nigdy nie zweryfikujemy tego zagadnienia. Niemniej pojawiły się różne pomysły, które ukazują jak to wszystko mogłoby wyglądać.

Najbardziej powszechna jest wizja samego Hitlera, którą w projekt zamienił Albert Speer – główny architekt III Rzeszy. Według tych wyobrażeń tak po wojnie miał wyglądać Berlin, jako „Stolica świata Germania”.

Głównym punktem projektu jest olbrzymia Hala Ludu. Miała pomieścić 180 tysięcy osób. Na modelu Hala Ludu prezentuje się tak:

Tak projekt Hitlera/Speera wygląda po przełożeniu na trójwymiarowy model:

Te pomysły posłużyły później przeróżnym twórcom alternatywnej rzeczywistości. Tak Berlin w 1960 roku wyobrażali sobie ludzie stojący za grą „Wolfenstein: The New Order”:

Co z mapą? Tutaj pomocna będzie książka „Fatherland” autorstwa Roberta Harrisa z 1992 roku. Według literackiej wizji tak prezentowałaby się Europa pod niemiecką dominacją w 1964 roku. Widzimy tu Wielką Rzeszę Niemiecką sięgającą od granic Francji, przez m.in. Austrię, Polskę, Czechy, Słowację, Ukrainę, kraje bałtyckie, Białoruś aż po krańce europejskiej części Rosji.

Według „Fatherland” Niemcy miałyby także olbrzymią strefę wpływów, widoczną na tej mapie. Czerwonym kolorem została zaznaczona Wielka Rzesza, a ciemnoczerwonym terytoria jej zależne.

To z kolei inna wizja mapy Niemiec po wygranej II wojnie światowej.

Dla porównania, tak w rzeczywistości na przełomie 1941 i 1942 roku wyglądała przybliżona mapa Europy z uwzględnieniem niemieckich zdobyczy. Czarny kolor – III Rzesza i terytoria włączone, ciemnoszary – tereny pod niemiecką okupacją, jasnoszary – sojusznicy Niemiec, państwa współdziałające lub państwa marionetkowe.

Źródło:

What If Nazi Germany Won World War II? Fictional & Historical Scenarios

Udostępnij: