• 0

Magiczny krąg życia. Genialne w swojej prostocie

  • 2 lipca 2016
  • Andrzej Kotarski
  • Przyroda

Co jest zamknięte w tej kuli? Dlaczego takie pozornie zwykłe, małe akwarium może nas obchodzić? Spójrz tylko…

Kupa glonów, dość brudno, nic się nie dzieje. A jednak w tej kuli jest zamknięta cała magia naturalnego świata! To jeden z eksponatów Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. W środku znajdują się: glony, bakterie i krewetki. Całość żyje, choć do tej ekosfery nie mamy dostępu już od 1999 roku!

17 lat i wciąż kwitnące życie. Tyle potrzeba, aby funkcjonował prosty i pełny ekosystem. Glony pochłaniają energię słoneczną. Są następnie zjadane przez krewetkę. Odchody krewetki nawożą glony. Krąg życia się zamyka i powtarza.

Muzeum opisuje to jako dobitne przedstawienie życia na Ziemi. Musimy zachowywać podobny balans, aby nasz glob był wciąż tętniącym organizmem. Dzięki temu możemy też przekonać się czy w pozaziemskich warunkach (np. na Marsie) mogą zaistnieć podobne zależności.

Może zatem nieco inne ujęcie, bardziej godne magicznej prostoty życia na naszej planecie?

Tak. Teraz jest znacznie lepiej!

Źródło: http://www.amnh.org/exhibitions/permanent-exhibitions/rose-center-for-earth-and-space/dorothy-and-lewis-b.-cullman-hall-of-the-universe/planets/the-search-for-life-in-the-universe/ecosystem-sphere

 

Andrzej Kotarski

Skończyłem amerykanistykę na UJ, byłem doktorantem politologii, ale stwierdziłem - to nie dla mnie. Pomagam bratu (możecie go kojarzyć) przy Polimatach. Główne role? Zwłoki Napoleona, Anglik sikający na mur, szef mafii i kretyn/idiota! :)