Przebiegły i szybki. Wąż, który został królem pustyni

Poznajcie niezwykłego węża, który za swój teren obrał pustynne obszary zachodnich Stanów Zjednoczonych i Meksyku. To grzechotnik rogaty. W języku angielskim mówi się o nim „sidewinder” ze względu na nietypowy, ale bardzo efektywny sposób poruszania się na boku.

Ten gatunek węża potrafi rozpędzić się nawet do zawrotnych 30 km/h! (Choć z rekordowym biegiem Usaina Bolta na 100 metrów nie miałby szans…) Wszystko dzięki wydajnym ruchom ciała, które najlepiej sprawdzają się na piaszczystym terenie. Zobaczcie sami.

Grzechotnik rogaty przebywa na ziemi tylko dwoma punktami swojego ciała jednocześnie. W ten sposób zmniejsza tarcie podłoża i może błyskawicznie zasuwać po pustyni. Równocześnie dzięki temu jest mu zdecydowanie chłodniej. Jego ciało nie ma nadmiernego kontaktu z nagrzanym piaskiem.

Jednak nawet tak duża jak na węża prędkość nie pozwala mu doganiać swoich ofiar, np. jaszczurek. Grzechotnik używa więc podstępu. Widać to od 1:29 minuty powyższego filmu.

Zakrada się w miejsce, gdzie jaszczurki polują lub szukają cienia. Sprytny wąż powoli chowa się w pustynny piasek, od ogona aż po głowę. Po zakończonym kamuflażu znad ziarenek wystają tylko oczy grzechotnika rogatego. Teraz trzeba poczekać na odpowiedni moment.

Na nagraniu właściwą chwilę oglądamy w 2:23 minucie. Wąż gwałtownie rusza do ataku na nieświadomą ofiarę. Ta nie ma czasu na jakąkolwiek reakcję. Teraz jadowitemu gadowi przyjdzie się schować przed słońcem i strawić swój posiłek. To kolejny udany dzień na północnoamerykańskim pustkowiu…

Zobacz także: Wyspa Węży w Brazylii

Źródło: The Smithsonian Channel, YouTube, https://www.youtube.com/channel/UCWqPRUsJlZaDp-PVbqEch9g?spfreload=10

Udostępnij: