Jak wyglądałaby mapa świata, gdyby najludniejsze państwa zajmowały największe terytoria?

Wszyscy dobrze wiemy, że nie jest tak, że najbardziej ludny kraj na świecie (czyli Chiny) okupuje jednocześnie największe terytorium (to miano dzierży Rosja). Jak wyglądałaby mapa świata, gdyby zastosować taką zasadę?

Wtedy najludniejsze Chiny znalazłyby się na terytorium największej Rosji. Drugie najludniejsze Indie wylądowałyby na ziemiach Kanady, drugiej pod względem wielkości terenu, itd. Oto świat w takim wydaniu.

untitled-12

Jakie ciekawostki rzucają się w oczy? Stany Zjednoczone nie zmieniłyby swojego miejsca (choć to, czy są trzecim największym krajem podlega dyskusji ze względu na spory terytorialne Chin). Podobna sytuacja dotyczy piątej pod względem wielkości i ludności Brazylii oraz Irlandii i Jemenu.

Polskę można znaleźć na południu Afryki w romantycznym otoczeniu sąsiadów w składzie: Włochy, Korea Północna, Irak i Korea Południowa. Wskoczylibyśmy na miejsce Namibii. Natomiast w granicach obecnej Polski znalazłaby się Gwatemala, w której żyje ponad 16 mln ludzi.

Cała Europa uległaby solidnym przetasowaniom. W dużej mierze na Starym Kontynencie mieszkają ludne kraje na dość ograniczonych terytoriach.

zrzut-ekranu-2016-11-15-o-08-53-09

Stąd znajdziemy tu jedynie perełki w postaci Norwegii w miejsce Czech, Gruzji na Litwie lub Danii na Węgrzech.

Źródło: JPalmz, https://www.indy100.com/article/this-map-will-change-how-you-see-the-world–lk80pIoLSe

Udostępnij:
d2k9 pisze:

Gdzie jest Wielka Brytania?

Sizar pisze:

W północnej Afryce. Na miejscu Nigru