Superksiężyc – to już dziś!

Dziś w pełnej okrasie możemy zaobserwować niezwykły blask Księżyca. Nasz okiełznany satelita zaprezentuje się w całej okazałości – większy i znacznie jaśniejszy.

Wszystko za sprawą bliższej niż zwykle odległości Księżyca od Ziemi. Księżyc porusza się po eliptycznej orbicie, co umożliwia mu takie „przemieszczanie”. Średnio znajduje się w odległości około 384 tysięcy kilometrów od Ziemi. Dzisiaj będzie to jednak „zaledwie” 356,5 tysiąca kilometrów.

Dzięki temu Księżyc zaświeci blisko 1/3 jaśniej i będzie około 14% większy niż w momencie największego oddalenia od Ziemi. Dlatego warto dzisiaj zadrzeć głowę i podziwiać Srebrny Glob w tym wydaniu.

Superksiężyc to swoista kumulacja na niebie. Wtedy Księżyc jednocześnie jest w pełni i znajduje się bardzo blisko Ziemi. Ostatnio satelita fruwał w takim zbliżeniu do nas w 1948 roku kiedy prezydentem USA był jeszcze Harry Truman, w Łodzi założono szkołę filmową i proklamowano niepodległość Izraela. NASA sugeruje, że następny raz Księżyc znajdzie się tak blisko w 2034 roku.

W 2016 roku Superksiężyc będzie widoczny dla ludzi na całej Ziemi. Moment największego zbliżenia (perygeum) nastąpił dziś, 14 listopada, o 12.24 polskiego czasu. Pełnia wypadła o 14.54.

Udostępnij: