Wsiąść do pociągu… Ile ujedziesz koleją w Europie w ciągu jednego dnia?

Podróż koleją to kamień milowy w historii transportu. Niektórzy pierwszych kolei się bali i głosili teorie, że pociągi spłoszą zwierzęta i zwiększą liczbę poronień u kobiet. Inni – tradycjonaliści przyzwyczajeni do dyliżansów – uznali pociągi za… zbyt szybkie. 

Ale lokomotywy ze składami na dobre zadomowiły się w naszym świecie. Do dziś stanowią solidną alternatywę dla podróżujących choć każdy kolejowy turysta ma świadomość, że pociągi nie mogą się równać z samolotami pod względem szybkości i zasięgu.

Sprawę na warsztat wziął doktorant z wiedeńskiego uniwersytetu. Stworzył mapę dla kilkudziesięciu europejskich miast, w którym pokazał jak daleko z danego miejsca da się dotrzeć pociągiem w ciągu 24 godzin. Co mu wyszło?

promo-image2

Czerwonym kolorem zaznaczone są miejsca, w które da się dotrzeć w ciągu jednego dnia z miasta startu. Im bardziej intensywna barwa, tym krótszy czas przejazdu (najbardziej intensywny czerwony = 2 godziny jazdy)

Najlepszą siatkę połączeń znajdziemy, co nie powinno specjalnie dziwić, na zachodzie Europy. W okolicach Londynu, Paryża i Brukseli znajduje się duża liczba szybkich pociągów. Autora szczególnie zadziwiła sprawność komunikacyjna Paryża, z którego w mniej niż cztery godziny dotrzemy i do Londynu, i do Morza Śródziemnego. Taki sam dystans (Paryż – Londyn) w niektórych miastach Europy Wschodniej pokonuje się w grubo ponad 20 godzin. Zauważcie też jak odizolowany jest np. estoński Tallinn lub czarnogórska Podgorica.

Jak to wygląda w przypadku polskiej stolicy?

zrzut-ekranu-2016-11-27-o-18-23-26

Z Warszawy w ciągu jednego dnia da się dojechać pociągiem na zachód Francji, do Wielkiej Brytanii lub do rosyjskiej Moskwy. Porównajmy to jeszcze ze wspomnianym Paryżem.

zrzut-ekranu-2016-11-27-o-18-29-33

Źle nie jest, ale mamy nad czym pracować. Szczególnie w kwestii czasu przejazdu! :)

Mapami 28 miast można pobawić się na własną rękę – o tutaj: http://emptypipes.org/supp/isochrone_warsaw/

Dane powstały na bazie informacji szwajcarskiej agencji transportu publicznego. Prezentowane dane są przybliżone, z założeniem, że baza nie dysponuje wszystkimi połączeniami z lokalnych rozkładów w Europie.

Zobacz także:

Źródło: https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/06/05/map-the-remarkable-distances-you-can-travel-on-a-european-train-in-less-than-a-day/#comments

Udostępnij: