Ile trzęsień ziemi zna XXI wiek?

Wyobraźmy sobie, że każda upływająca sekunda filmu będzie odpowiadała 30 dniom. Weźmy na warsztat trzęsienia ziemi występujące na świecie w ciągu 15 lat (od 1 stycznia 2001 do 31 grudnia 2015). Jak myślisz, będzie ich dużo?

Jeszcze nie wiesz jak bardzo…

Rozmiar okręgu oddaje wielkość (magnitudę w skali Richtera) trzęsienia ziemi. Jego kolor symbolizuje głębokość. Płytkie trzęsienia ziemi są zwykle związane z większymi zniszczeniami na powierzchni. Dlatego najgorsze są czerwone i duże okręgi.

Warto zwrócić szczególną uwagę na trzęsienie, którego nie sposób nawet właściwie uchwycić w kadrze. To z 26 grudnia 2004 roku, które spowodowało tsunami na Oceanie Indyjskim (epicentrum w okolicach indonezyjskiej wyspy Sumatra) – 9,1 w skali Richtera.

Tsunami to stało się motywacją dla słynnej piosenki „Pokonamy falę” – wykonywanej przez polskich artystów na rzecz pomocy ofiarom tej naturalnej tragedii.

Twórcy nałożyli też na mapę wszystkie trzęsienia z obserwowanych 15 lat. Wyglądają tak:

Trudno nawet pojąć tę skalę. Spójrzcie tylko na południową Azję, gdzie małe i płytkie trzęsienia ziemi to niemal standard. Nie mówiąc już o zupełnie przykrytej przez okręgi Japonii. Szczęśliwie na tej mapie niespecjalnie wyróżnia się Polska.

Zdecydowana większość trzęsień ziemi ma miejsce na granicach płyt tektonicznych

Natomiast tu pokazano trzęsienia większe niż 8 w skali Richtera z lat 2001-2015. To niemal pewny przepis na tsunami, jeśli takie giganty występują pod oceanami lub na wybrzeżu (mając mniejszą głębokość niż 100 km).

Źródło: http://sos.noaa.gov/Datasets/dataset.php?id=643

Udostępnij: