Mapa światowego terroryzmu. 45 lat zamachów na mapie

Temat terroryzmu wraca do nas jak bumerang. Ostatnio Berlin, wcześniej Bruksela, Stambuł, Orlando, Nicea, Kabul, Lahore… Współczesny świat jest wyjątkowo niespokojny. Jakie miejsca najczęściej ranią akty terroru?

Poniższa mapa pokazuje lokalizacje zamachów terrorystycznych z minionych 45 lat (od 1970 do 2015 roku).

Kolory oznaczają intensywność zamachu – im bardziej czerwony tym większa liczba ofiar i rannych. Co wyróżnia się na pierwszy rzut oka?

Spójrzcie tylko na czerwoną plamkę pod Indiami – to wyspa Cejlon, którą zajmuje Sri Lanka. Niemal cała powierzchnia pokryta jest krwawymi plamami zamachów. Sri Lanką szczególnie wstrząsały przykre incydenty w czasie 26-letniej wojny domowej (1983-2009). Wyjątkowo brutalnymi przykładami była masakra w Anuradhapuri (świętym buddyjskim mieście wpisanym na listę UNESCO) z 1985 roku, która pochłonęła życie 146 osób lub masakra w Palliyagodelli z 1991 roku, w której zginęło około 170 osób.

Wyjątkowo źle wygląda także mapa Bliskiego Wschodu z Irakiem, Syrią i Izraelem (odwiecznego kotła); Ameryka Środkowa; Kolumbia (kojarzycie wątki wojny narkotykowych bonzów?) i Peru w Ameryce Południowej lub Algieria i Nigeria (ekstremiści z Boko Haram) w Afryce.

Patrząc na Europę najwięcej czerwonego znajdziemy w Irlandii (patrz Irlandzka Armia Republikańska) i Kraju Basków (ETA). Na mapie widać też czerwone plamki, które szerokim echem odbiły się w naszej świadomości – zamach z 2001 na World Trade Center w Nowym Jorku, z 2004 roku w Madrycie, z 2005 na metro w Londynie i z 2015 roku w Paryżu.

Zaskakująco spokojnie wygląda za to Australia i Kanada. Te duże połacie terenu tylko sporadycznie zżera rak terroryzmu.

Zobaczcie również mapę zamachów z samego tylko 2015 roku.

Niestety, wersja z 2016 roku też będzie miała na sobie sporo tych krwawych plam…

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Źródło: https://www.start.umd.edu/gtd/

Udostępnij: