Rozwiązanie konkursu o mowie ciała

Przyszedł czas na rozstrzygnięcie kolejnego konkursu. Tym razem pytaliśmy w sprawie nauki o pozawerbalnych metodach komunikacji z tekstu dotyczącego mowy ciała.

Jak nazywa się nauka o pozawerbalnych metodach komunikacji?

Prawidłowa odpowiedź to: kinezyka. Wg Słownika Języka Polskiego: kinezyka – nauka zajmująca się pozawerbalnymi sposobami komunikacji międzyludzkiej, badająca w jaki sposób człowiek przekazuje informacje za pomocą gestów, mimiki itp. Wg słownika PWN: kinezyka «nauka o pozawerbalnych sposobach komunikowania się między ludźmi».

Sporo osób wysłało odpowiedź „synergologia”. Szybkie wyszukiwanie w Internecie faktycznie potwierdzi, że takiego słowa używa się na określenie dziedziny badawczej skupiającej się na analizie języka ciała i komunikacji niewerbalnej. Jednak istnieje sporo zastrzeżeń co do podstaw naukowych tej dyscypliny. Już samo, równie szybkie, wpisanie obu terminów wyszukiwarkę Google Scholar potwierdza, że i po polsku, i po angielsku, to termin kinezyka jest właściwą nazwą nauki badającej pozawerbalne metody komunikacji. Zresztą tego pojęcia używa także Remigiusz Mróz, autor książki „Behawiorysta”, o którą walczyliście w konkursie. Stąd uznanie tylko słownikowej definicji – kinezyki właśnie.

Laureaci (Dorota J., Paulina K. i Aleksandra N.) zgarną po egzemplarzu „Behawiorysty” od Wydawnictwa FILIA. Prosimy o kontakt mailowy w sprawie adresu do wysyłki. Oby był to miły prezent mikołajkowy! :) Dziękujemy wszystkim za udział, laureatom gratulujemy i powodzenia w kolejnych konkursach.

Udostępnij:
Moonioz pisze:

Tylko brakuje nazwisk zwycięzców…

Redakcja Polimaty pisze:

Już dodane dane dla przejrzystości, choć bez nazwisk (ze względów na prywatność). Z laureatkami już się skontaktowaliśmy i dostaliśmy od nich namiary.