Z archiwum sieci. Jak wyglądały strony internetowe 20 lat temu?

Wszystko co ważne w zasięgu kliknięcia. Przyzwyczailiśmy się już do estetycznego i przemyślanego układu stron internetowych. Ale pamiętajmy, że masowe wykorzystanie sieci nie ma zbyt długiej historii. Polski Internet raczkował jeszcze 20 lat temu.

Jak wyglądały dawne, często pierwotne wersje najpopularniejszych dziś polskich stron? (za rankingiem Similarweb z grudnia 2016. Skupiam się na polskich realiach, stąd pominięte zostały strony międzynarodowych korporacji typu Google.pl, Facebook, YouTube, itp.)

Allegro – wersja z 2000 roku (w najpopularniejszej kategorii mamy 723 aukcje. Dziś w kategorii Komputery znajduje się ponad 1,6 miliona ofert :)

Onet – 1997 r. (informacje dominują sprawy związane z powodzią tysiąclecia)

Onet – 2000 r. (juz bardziej przypomina wszechstronny portal)

Wirtualna Polska – 1998 r. (edycja świąteczna + ach, te listy najlepszych stron WWW :)

Wirtualna Polska – 2000 r. (widać nowe tysiąclecie było przełomem dla naszych portali)

Tablica.pl – 2005 r. (poprzednik OLX.pl, tu w jeszcze ubogiej wersji odwiedzonej ledwie 5420 razy)

Interia – 2000 r. (wpisuje się w trendy portali tamtych czasów)

Gazeta.pl – 1996 r. 

Filmweb – 2000 r. (najlepszym filmem według użytkowników był wówczas „Matrix”. Oceniono go 1803 razy. Dziś najwyżej oceniany „Skazani na Shawshank” oceniono ponad 760 tys. razy. „Matrix” ma blisko 730 tys. głosów i jest nr 293 na liście najlepszych)

Z dawnym wyglądem stron możemy zapoznać się dzięki kapitalnemu archiwum Internetu – https://archive.org/web/.

 

Większość istniejących do dziś witryn przeszła gruntowny, wielokrotny lifting. Ale wciąż istnieją perełki, które zatrzymały się w czasie. Są wciąż aktywne i dostępne do eksploracji, choć twórcy dawno już o nich zapomnieli. Dają tym samym namacalny przykład jak wyglądał Internet sprzed około dwóch dekad.

Świetnym przykładem jest strona kultowego filmu polskiej młodzieży urodzonej w latach 80. – „Kosmicznego meczu”. Swój status zawdzięcza połączeniu losów postaci z uwielbianych kreskówek od Warner Bros (królik Bugs, kaczor Duffy, Diabeł Tasmański, itp.) oraz legendarnego Michaela Jordana, pewnie najpopularniejszego sportowca w historii. Stronę można znaleźć tutaj: http://www.warnerbros.com/archive/spacejam/movie/jam.html. Główna witryna wygląda tak „kosmicznie”…

Szukając nieco głębiej możemy ściągnąć sobie m.in. świetne tapety na Windows 95 lub nagranie Michaela Jordana mówiącego „Jesteście szaleni” oraz zobaczyć jak wyglądały szkice do filmu.

Podobny styl prezentuje strona CNN poświęcona procesowi sądowemu byłej gwiazdy futbolu amerykańskiego i aktora OJ Simpsona. Wydarzenie, które wstrząsnęło Ameryką lat 90. można w szczegółach prześledzić tutaj: http://edition.cnn.com/US/OJ/

Bardziej wyrafinowanie wygląda strona internetowa kampanii wyborczej republikańskiego kandydata na prezydenta Roberta Dole’a z 1996 roku. Wykorzystanie sieci niezbyt mu pomogło, bo zdecydowanie przegrał w głosowaniu z urzędującym prezydentem Billem Clintonem.

Więcej porzuconych stron internetowych z dawnych lat możecie obejrzeć tutaj: http://www.404pagefound.com/

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: