Hipoglikemia, czyli groźna tęsknota za cukrem

Dodatkowe pytanie do Polimatów Plus:

Bartosz Marszałek pyta:
„Wydaje mi się, że cały czas mówiłeś o hiperglikemii, czyli o zwiększonym poziomie glukozy. Może powiedziałbyś coś w twój charakterystyczny, ciekawy sposób o hipoglikemii? O zmniejszonym poziomie glukozy?”

To o czym mówi Bartek faktycznie istnieje. Hipoglikemia to spadek cukru poniżej bezpiecznego poziomu. Osobom, które nigdy nie zmagały się z cukrzycą trudno będzie rozumieć powagę problemu. Ale każdy „słodki” chory, który posmakował tego stanu wie, że to uciążliwe jak za małe buty. Przynajmniej o 5 rozmiarów…

Patrząc z boku na osobę w stanie hipoglikemii możemy sobie pomyśleć wiele rzeczy. Może wyglądać na… zakochanego po uszy. Może wyglądać też na szalonego agresora, którego w pół sekundy da się wyprowadzić z równowagi. Może przypominać kompletnie pijanego – bełkocze, nie umie się skupić i odnaleźć. Co gorsza, takie niedocukrzenie uwielbia towarzyszyć chorym cukrzykom po wypiciu alkoholu.

Alkohol to nie jedyna przyczyna niedocukrzenia. Często wynika z błędów w odżywianiu, zbyt dużego wysiłku fizycznego lub… nadmiaru insuliny, gdy cukier zbyt szybko spada.

Te kostki zaraz zaczną mieć sens… Obiecuję!

Cukrzycy z czasem uczą się ważnych sygnałów ostrzegawczych. Typowe z nich to pocenie, zawroty głowy, zmęczenie. Ale na każdego działa to nieco inaczej.

Jak radzić sobie z taką trudną sytuacją? Dobrze, gdy z ratunkiem może przyjść sobie sam chory. Nie bez kozery możecie spotkać cukrzyka zawsze wyposażonego w kostkę cukru, batonik lub słodki napój, który potrafi szybko poprawić jego stan. Oprócz tego można spotkać w zapasie Kartę Diabetyka lub bransoletkę informującą o chorobie – tak, aby szybko reagować i nie brać potrzebującego chorego za degenerata.

Bo są też bardziej gwałtowne przypadki, gdy chory nie obędzie się bez wsparcia innych. Wtedy niezbędny okaże się kolejny z rekwizytów cukrzyka – glukagon. Należy go podać przez wbicie strzykawki z ratującym hormonem. W tym przypadku nie ma się czego bać – chory będzie nam wdzięczny za ukłucie w krytycznej sytuacji. Ciężkie niedocukrzenie jest bowiem zagrożeniem dla życia.

Glukagon z instrukcją obsługi gotowy do działania

Na koniec jeszcze ważna uwaga. Gdy widzimy nieprzytomnego cukrzyka w ciężkiej hipoglikemii, nie podawajmy mu żadnych napojów. Słodka cola, która pomoże w lżejszym przypadku, tu może doprowadzić do zachłyśnięcia.

Zobacz cały odcinek Polimatów Plus

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Źródło:

Udostępnij: