Kto zaprojektował papierowego dolara?

Dodatkowe pytanie do Polimatów Plus: „Kto projektował papierowego dolara?” (unknown artist77)

Współczesny wygląd dolara – i związane z nim teorie – zawdzięczamy głównie decyzji z 1935 roku. Wtedy to na jednodolarówkę trafiła tzw. Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych z piramidą i orłem opisywanymi w odcinku głównym. Zawdzięczamy to głównie prezydentowi Franklinowi Delano Rooseveltowi, co warto podkreślić – należącemu do masonerii.

Prezydent musiał być świadomy, że symbole z Pieczęci mogą kojarzyć się z tradycjami wolnomularskimi. Ze wspomnień wiceprezydenta Henry’ego Wallace dowiadujemy się, że Roosevelt obawiał się, iż Oko Opatrzności z Pieczęci może być obraźliwe dla katolików. Obawy te rozwiały się po konsultacji Roosevelta z poczmistrzem generalnym i katolikiem Jamesem Farleyem.

Pieczęć ostatecznie trafiła na dolara i od tamtej pory jedyną większą zmianą było dodanie dewizy „In God We Trust” (Bogu ufamy) w 1957 roku.

Z punktu widzenia masońskich wątków ciekawsze jest pytanie kto zaprojektował kontrowersyjną Wielką Pieczęć. Czy za tym stali wolnomularze?

Nad jej powstaniem debatowały komitety, w których znaleźli się wielcy Amerykanie m.in. przyszli prezydenci Thomas Jefferson lub John Adams (swoją drogą, obaj panowie zmarli tego samego dnia – 4 lipca 1826 roku, czyli dokładnie w 50 rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości, pod którą obaj złożyli podpisy! Tego nie dało się lepiej wymyślić).

Wśród członków komitetów znajdziemy jednego masona – Benjamina Franklina. Ale po jego propozycji finalnie nie żadnego ma śladu. Franklin chciał umieścić na Pieczęci lud Izraela wychodzący z Egiptu przez morze opatrzony hasłem „Rebelia wobec tyranów to posłuszeństwo wobec Boga” – jasne nawiązanie do sprzeciwu Amerykanów wobec Wielkiej Brytanii.

Wizja projektu B. Franklina

Charles Thomson, twórca ostatecznej wersji zatwierdzonej w 1782 roku, nie należał do masońskiej loży.

Oto wyobrażenie wersji Thomsona, która jest już bardzo zbliżona do wersji z obecnego dolara.

Zobacz Polimaty Plus o symbolach na polskich złotówkach!

Udostępnij: