Wiosenne początki = Dzień Wagarowicza!

Wczoraj ustaliliśmy kiedy faktycznie rozpoczyna się wiosna. Ale dziś, w początek wiosny kalendarzowej, mamy inne bardzo ważne „święto” – Dzień Wagarowicza!

Dlaczego mówimy „wagarować”? To dość obrazowa nazwa, jeśli spojrzymy na łacińską etymologię tego słowa. Pochodzi od vagārī, które oznacza wędrowanie, błądzenie, włóczenie się. Tacy włóczący się uczniowie, dzisiaj wypełniający parki i ulice większości miast, wagarują – samowolnie są poza szkołą.

Współcześnie szkoły przestały w dużej mierze wojować z nieformalnym świętem Dnia Wagarowicza. Często tego dnia lekcje są w luźniejszej formie – odbywają się imprezy (jak w „kotarskim” V LO w Zielonej Górze), lekcje na świeżym powietrzu, wypady do kin, teatrów, itd.

Wagarować nie może za to jedna grupa społeczna – policjanci. Dla nich 21 marca to dzień wzmożonej czujności i pracy. Bo pół biedy, gdy wagarujący uczniowie tylko łapią pierwsze promienie wiosennego słońca na ławkach. Powiew wolności często pcha do różnych ryzykownych zachowań (o tym, dlaczego alkohol nie jest odpowiedni dla młodych mówiliśmy w Polimatach Plus).

Wniosek? Warto korzystać z dobrodziejstw wiosny, ale nie dokładać zbędnej pracy ludziom, którzy i tak mają ręce pełne roboty… :)

 

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: