Efekt Dżanibekowa, czyli kosmiczne „łamanie” praw fizyki

https://www.youtube.com/watch?v=8V1QJi-Ng3g

Co to za cudo? Oto niezwykły efekt pozornie zaprzeczający wszelkim prawom fizyki, który w 1985 roku odkrył radziecki kosmonauta Władimir Dżanibekow.

Podczas swojej misji Dżanibekow zauważył, że sztywne ciała (na nagraniu nakrętka) w stanie nieważkości mogą wykonywać nieprzewidziane obroty. Osie obrotów są w tym przypadku niestabilne, co skutkuje tak widowiskowym ruchem.

Na Ziemi (bez wywoływania nieważkości) zbliżone obroty wokół osi, ale już nie w tak spektakularnej formie zaobserwujemy, gdy podrzucimy np. rakietę tenisową.

Źródło:

  • http://autodafe.salon24.pl/717033,efekt-dzanibekowa-i-pseudo-fizyka
  • https://pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2013_02_06/Koniec-swiata-z-udzialem-czterech-zywiolow/

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: