Zasięg sieci w 1973 roku. Do narysowania na jednej kartce…

W sieci można utkwić na wiele godzin. Połączenia, którymi Internet oplata współczesny świat są absolutnie niewyobrażalne. Ale jak wyglądała sieć, gdy dało się ją z łatwością rozrysować… na jednej kartce papieru?

Oto połączenia sieci ARPANET z 1973 roku, która jest kluczowym przodkiem Internetu. Tak, to widok całej dostępnej sieci, która zlokalizowana była głównie w ośrodkach naukowych i rządowych Stanów Zjednoczonych.

Zaznaczone okręgi to komputery, a kwadraty to urządzenia łączące. Trudno sobie to wyobrazić ze schematu? Oto dane naniesione na fizyczną mapę.

Widzimy dwa punkty poza USA – norweskie Oslo i brytyjski Londyn. I to naprawdę tyle…

Żeby było ciekawiej, tak wyglądało to w 1969 roku!

Tak mapa rozrosła się już w 1974 roku. Od tego momentu już się nie zatrzymaliśmy..

Dla dodatkowego wyobrażenia, tak wygląda komputer PDP-10, który często pojawia się w zestawieniu. Nie jest to przenośne cudeńko…

 

Jak prezentuje się współczesna mapa Internetu? Trudno byłoby ją stworzyć odwzorowując nawet połączenia wewnątrz jednego miasta, nie mówiąc już o państwach, kontynentach, całej sieci…

Oto wyobrażenie mapy złożonej tylko z popularnych stron internetowych.

Źródło:

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: