Skąd wzięła się nazwa pies?

Zamykając temat pochodzenia nazw zwierząt należy oddać honory jeszcze jednemu przykładowi, o który dopominało się wielu Widzów. Skąd wzięła się nazwa pies?

W tym przypadku niczego nie możemy być pewni. Istnieje kilka teorii wyjaśniających etymologię tego słowa.

  1. Jedna z nich każe patrzeć w kierunku staroindyjskiego i łacińskiego słowa pecus oznaczającego bydło, zwierzę domowe. To miałoby wskazywać szybkie oswojenie i udomowienie psa.
  2. Podobny kierunek sugeruje nam związek z łacińskim specio oznaczającym patrzę. Pies to według tej teorii ten, który stoi na straży i dogląda podwórka.
  3. Inna opinia zestawia nazwę z odgłosem „Ps-ps!” wykorzystywanym do nawoływania psów.
  4. Jeszcze inny pomysł wskazuje na skojarzenie z prasłowiańskim słowem (*pьstrъ) oznaczającym coś różnokolorowego, barwnego…
  5. …  lub na związek z prasłowiańską nazwą samca, który swój rewir znakuje moczem. Sporo pomysłów, ale ostatecznego wytłumaczenia nie znamy.

Ale pies wniósł bardzo wiele do naszego słownika. Mamy przekleństwa w formie psiakrew lub psiakość. Jest psikus, czyli psia sztuczka/psi figiel, który kiedyś zapisywaliśmy i odmienialiśmy jako dwa wyrazy. Psi kus. Kogo, czego – nie ma? Psiego kusa. Kus może kojarzyć się z kęsem odgryzionym przez psa.

Jest też psota o znaczeniu jakiejś straty, złego postępowania lub figla, ale także dawniej oznaczająca cudzołożenie! To skojarzenie agresji seksualnej z zachowaniem suki w czasie rui. Psocić się to w staropolszczyźnie uprawiać nierząd/cudzołóstwo.

Mamy też psuć lub zepsuć, czyli dosłownie „robić coś jak pies”, a więc zmieniać na gorsze. Język polski dość brutalnie obchodzi się z psami – w końcu „pieskie życie” to życie niegodziwe, zła pogoda to „pogoda pod psem”, a „zejść na psy” to zmarnieć. Tylko trochę udaje nam się zrehabilitować za przyjaźń tych zwierzaków stwierdzeniem „wierny jak pies”.

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: