Wężowe pochodzenie. Etymologia nazw pytona i anakondy

Od wczoraj możecie oglądać odcinek Polimatów wyjaśniający pochodzenie nazw przeróżnych zwierząt. W uzupełnieniu dwa znane i budzące lęk węże.

Siedem lat temu sensację w całej Polsce wywołała pewna starsza wrocławianka, która w swojej toalecie znalazła… 2-metrową anakondę. Ujrzała gada, zamknęła deskę i – jak „każdy” na jej miejscu – poszła spać. Historia zakończyła się szczęśliwie i następnego dnia anakonda grzecznie czekała na interwencję odpowiednich służb.

Jednak zwykle w Polsce nie mamy do czynienia z tym wężem, nie licząc okazjonalnej wizyty w zoo. Dlaczego dusiciela z lasów tropikalnych nazywamy anakondą? Mamy dwie główne teorie.

Jedna dopatruje się tu pożyczki od języka wykorzystywanego na Sri Lance, gdzie „hena kandaja” to dosłownie piorunowa łodyga, czyli wielki wąż. Nie wiadomo tylko dlaczego nazwą z dalekiego Cejlonu miano określać węża żyjącego w Ameryce Południowej.

Inne wyjaśnienie to zapożyczenie z języka tamilskiego, gdzie „anaikkonda” lub „anai-kondra” miałaby oznaczać zabójcę… słoni.

Co z pytonem? Fani mitologii nie powinni mieć problemów ze skojarzeniem faktów. Mitologiczny Pyton był smokiem lub wężem, który prześladował kochankę Zeusa, Leto. Mitologicznego Pytona zgładził strzałą syn Leto, czyli Apollo. Od ponad 180 lat tym samym imieniem określamy wyjątkowo „sympatycznego” gada…

Mitologiczne związki z nazwą zwierzęcia odnajdziemy także w rzędzie chrząszczy. Jeden z największych – rohatyniec herkules – część swojej nazwy wywodzi od zlatynizowanej wersji imienia Heraklesa, nadludzko silnego greckiego herosa.

Zobacz też: 

 

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: