200-letnie kroje pisma, których używamy do dziś

Historyczne kroje pisma, mające dobre 200-250 lat, które wykorzystywano w dawnym drukarstwie znajdziecie także w swoich edytorach tekstu. Nie starzeją się i ciągle są w użyciu. Oto trzy przykłady.

Baskerville, krój nazwany od jego twórcy Johna Baskerville’a (1706-1775), to absolutny klasyk.  Spotkacie go na kartach starych ksiąg jak „Raj utracony” z 1758 roku…

… ale też we współczesnym logotypie Kanady.

 

John Baskerville zainspirował m.in.  Giambattistę Bodoniego (1740–1813). Włoch także stworzył krój nazwany jego nazwiskiem – Bodoni, który jest gdzieś na Twoim komputerze, na kartach księgi z „La Comedia Nuova” z 1796 roku..

… w logotypie zespołu NIRVANA…

… wytwórni fonograficznej Columbia Records…

… marki Giorgio Armani…

… lub na okładce magazynu VOGUE.

 

Starym, dobrym krojem jest też Didot nazwany od wpływowej rodziny francuskich wydawców. Za ojca kroju uznaje się Firmina Didota (1765–1836). Krój ten znajdziecie na kodeksie Napoleona z 1804 roku…

… plakacie filmu Interstellar…

… w logotypie medialnego giganta CBS Corporation…

… lub logotypie programu The Late Show with Stephen Colbert.

Poszukajcie dobrze w swoim edytorze tekstu i miłej zabawy z projektowaniem! :)

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: