Gdzie bezpiecznie jest pić wodę z kranu?

Żyjemy w czasach, gdy nasza woda z kranu w swojej jakości specjalnie nie różni się od butelkowanych wód źródlanych. W Polsce możemy swobodnie ugasić pragnienie bieżącą wodą. Ale jak to jest z resztą świata?

Picie wody z kranu, która nie spełnia odpowiednich norm bezpieczeństwa może skończyć się m.in. biegunką, durem brzusznym, cholerą lub zapaleniem wątroby. Stąd warto znać miejsca, w których kraniczanka jest dopuszczalna, a gdzie warto nawet myć zęby przy użyciu butelkowanej wody.

Legenda jest prosta – kraje zaznaczone na turkusowo (niebiesko) = woda z kranu zdatna do picia; kraje na beżowo (brązowo) = niezdatna lub niebezpieczna.

EUROPA

AZJA

AMERYKA PÓŁNOCNA

AMERYKA POŁUDNIOWA (żaden !!! kraj nie spełnia przyjętych wymagań)

AFRYKA (żaden !!! kraj nie spełnia przyjętych wymagań)

OCEANIA

Dane i zalecenia pochodzą od amerykańskiej agencji rządowej Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Źródło: http://neomam.com/blog/tap-water/

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: