Powiew Zachodu w Polsce o zapachu smażonej wołowiny i frytek (wideo)

Rok 1992 to powiew Zachodu o zapachu frytury i smażonej wołowiny, bo wtedy w Polsce działalność zainaugurowała słynna amerykańska sieć fast-foodowa. Dziś trochę nam już spowszedniała, ale dawniej otaczała ją aura oczekiwania, kolejek. Zobaczcie pierwsze reakcje w obiektywie Polskiej Kroniki Filmowej.

Pierwszego dnia działalności warszawskiego oddziału restauracji złożono 13 tysięcy zamówień, a przez lokal przewinęło się około 45 tys. osób. Wielu gości dla uczczenia tej doniosłej chwili ubrało się w eleganckie ubrania.

Warto zwrócić szczególną uwagę na dwa zdania komentujące obrazki: „Big Mac witany był według tego samego protokołu co prezydent Bush” oraz „Amerykańskie frytki robione są z ziemniaków moskiewskich. Ten smak wszak już poznaliśmy”. Trochę się u nas już pozmieniało… :)

Źródło: Polska Kronika Filmowa

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: