Rozwiązanie kosmicznego konkursu

Mamy dla Was rozwiązanie konkursu, w którym do wygrania były książki „Astrofizyka dla zabieganych”. 

Laureatami zostali: Jarosław (…ie@gmail.com), Damir  (…ek@gazeta.pl) i Tadeusz  (…il@gmail.com).

Gratulujemy opisanym Panom! Przesłaliśmy do Was na maila prośbę o podanie danych do wysyłki nagród. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

Prawidłowe odpowiedzi na konkursowe pytania to:

1. W jakim miejscu (instytucja, miasto i państwo) znajduje się gigantyczne urządzenie, które pozwala na zderzanie wiązek ciężkich cząstek? Cząstki te swoją nazwę biorą od greckiego słowa „hadrós” oznaczającego „pełny, dojrzały, solidny”.

Mowa oczywiście o Wielkim Zderzaczu Hadronów. Znajdziemy go w ośrodku CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) w okolicach Genewy. Sam Zderzacz jest tak wielki, że znajduje się na terytorium i Szwajcarii, i Francji. Sam obwód jego tunelu to 27… kilometrów…

2. Jak nazywa się odmiana tlenu, która swoją nazwę wzięła od greckiego słowa oznaczającego „pachnący”?

Chodziło o ozon lub inaczej tritlen. Jego pachnąca nazwa wzięła się od słowa ózōn.

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: