Kto jest idealnym dawcą, a kto idealnym biorcą krwi?

Co każde 2 sekundy ktoś na świecie potrzebuje krwi dla ratowania zdrowia i życia. Jakie grupy są ze sobą kompatybilne? 

Oto przykład zgodności na poziomie wszystkich grup krwi i czynników Rh.

W wyjątkowej sytuacji są ludzie z grupą krwi AB+. Mogą oni przyjąć dowolną grupę krwi z dowolnym czynnikiem Rh. Należą więc do grona idealnych biorców. Jednocześnie ich krew nie nadaje się do przetoczenia w innych grupach.

Po drugiej stronie spektrum stoją osoby z grupą 0-. Ich krew jest kompatybilna z wszystkimi innymi grupami krwi i czynnikami Rh. To idealni dawcy. Niestety, ich życie ratuje wyłącznie krew 0-.

Źródło: Matin Khan, YouTube.

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: