Dlaczego „słono” za coś płacimy? | | Podróże z historią #34

Sól jest dziś tania i powszechna w każdej kuchni. Kiedyś jednak za jednego solnego bałwana mogliśmy kupić kilka koni z rzędem. Dawne wysokie ceny tego surowca wspominamy za każdym razem, gdy mówimy „słono za coś zapłacić”.

Jak wyglądało życie górnika solnego? Aby się o tym przekonać, należy ruszyć do Małopolski. Kopalnie w Bochni i Wieliczce w czasach Kazimierza Wielkiego zapewniały 1/3 dochodów królewskiego skarbca!

Aby obejrzeć słony odcinek „Podróży z historią”, kliknij w poniższy link.

Podróże z historią – Białe złoto

Dlaczego ceny słone to ceny wysokie? Jak ciężka była beczka soli, którą musieliśmy z kimś zjeść, aby dobrze go poznać? Czym jest tajemniczy kłapeć? Radosław Kotarski wyrusza do Bochni, by odpowiedzieć na te pytania, jak pracują górnicy?

Niektóre ciekawe artykuły i filmy zarezerwowane są wyłącznie dla członków Klubu Polimatów, do którego w łatwy sposób możesz dołączyć. Poczytaj, jakie przywileje daje członkostwo, albo od razu zapisz się korzystając z formularza poniżej. Do zobaczenia! :)

Szanujemy Twoją prywatność i nie udostępniamy osobom trzecim danych członków Klubu Polimatów. Sami nie znosimy spamu, więc Twoje dane są u nas bezpieczne, a wiadomość będziesz otrzymywać niezbyt często. Jeśli formularz nie wyświetla Ci się prawidłowo to wyślij pustego maila (bez tematu i treści) na adres: klubpolimatow@getresponse.net i również będzie dobrze.

Udostępnij: