O co chodzi z podcastami?

Szykuje nam się kolejna rewolucja na miarę YouTube. Jak podaje Polska Agencja Prasowa już co piąty polski internauta w wieku 19-49 deklaruje, że słucha podcastów, co oznacza, że użytkownicy podcastów to w Polsce kilka milionów osób. Kilka milionów! Robi wrażenie, prawda? To jeszcze nie wszystko!

Nazwa „podcast” pochodzi od połączenia słów iPod i broadcast. Według badań Nielsen przeprowadzonych na zlecenie Storytel Polska w październiku 2018 roku znajomość samego słowa „podcast” zadeklarowała prawie połowa internautów w wieku 19-49 (45%). Mamy jeszcze jednak sporo do nadgonienia, bo w USA w 2018 roku świadomość zjawiska jest już znacznie większa (63% w 2018r. vs 45% w 2011 r. (na podstawie: The Podcast Consumer 2018, Edison Research).

Co piąty badany deklaruje, że słucha podcastów. Natomiast 12% deklaruje, że przesłuchało przynajmniej jeden podcast w ostatnim miesiącu, a 7% wskazuje, że słuchało podcastu w ostatnim tygodniu. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych podcastów słucha już co czwarty Amerykanin w wieku 12+ (73 mln według danych Edison Research). Wielu specjalistów wskazuje, że Polska w krótkim czasie może zbliżyć się do poziomów słuchalności podcastów charakterystycznych dla USA.

W Polsce podcastów słucha trochę więcej mężczyzn, niż kobiet (54% vs 46%). Po podcasty sięgają częściej ludzie młodzi, zwłaszcza w wieku 19-29 (wśród nich już co czwarty internauta deklaruje, że słuchał kiedykolwiek podcastów). Podcasty są bardziej popularne także wśród mieszkańców dużych i średnich miast.

Przyszła pora na naprawdę dobre wiadomości. „Polimaty 2” są również dostępne w formie podcastu. Dzięki temu mogę towarzyszyć Ci wszędzie, gdzie tylko lubisz lub nie lubisz. I co najlepsze – „Polimaty 2” w formie podcastu są dostępne na Twojej ulubionej platformie, o ile Twoją ulubioną jest któraś z tych:

– Apple Podcasts: http://tiny.cc/polimaty2apple
– Spotify: http://tiny.cc/polimaty2spotify
– Google Podcasts: http://tiny.cc/polimaty2google
– Castbox: http://tiny.cc/polimaty2castbox
– Pocket Casts: http://tiny.cc/polimaty2pca
– Stitcher: http://tiny.cc/polimaty2stitcher

Do usłyszenia!

Źródło danych oraz tekstów: PAP http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/131655,32,polacy-o-podcastach-

Udostępnij: