Co kryje umysł potwora?

„Życie bez umierania miałoby niewielkie znaczenie”. Gdyby to zdanie wypowiedział jakiś starożytny filozof to mogłoby z powodzeniem służyć za mądrą maksymę kierowaną do młodych ludzi. Dzięki niej mogliby próbować przeżyć życie najpełniej, jak to tylko możliwe. Co jeśli jednak zdanie to wypowiedziałby jeden z najbardziej tajemniczych morderców w dziejach Polski?

Rzeźnikowi z Niebuszewa, dzielnicy Szczecina, przypisano potworne zbrodnie. Zwłoki swoich ofiar wywoził do opuszczonego gmachu magazynów dzisiejszej szkoły rolniczej. Tam przerabiał je na mięso, które miał sprzedawać na szczecińskich targowiskach. W formie bigosu.

Chociaż udowodniono mu popełnienie tylko jednego morderstwa to Józef Cyppek stał się niezwykłym obiektem badań dla psychologów i śledczych. Wymykał się ze stereotypu typowego mordercy przez co jeszcze trudniej było zrozumieć jego zbrodnie. Do tego chętnie i szybko przyznawał się do wszystkiego, o co go oskarżono, ale nie to było najdziwniejsze. Świadkowie tamtych wydarzeń mogli mieć wrażenie, że rzeźnik z Niebuszewa przyznawaniem racji policji we wszystkim, co odkryła… chce w rzeczywistości ukryć znacznie grosze zbrodnie. Gdyby tylko mieli pojęcie, co naprawdę zrobił być może nie pozwoliliby mu tak łatwo umrzeć.

W umysł Józefa Cyppka postanowił wniknąć utalentowany pisarz – Max Czornyj. Przeniósł prawdziwą historię seryjnego mordercy na karty powieści i zrobił to tak zgrabnie, że możemy całymi sobą poczuć się jak świadkowie tych wydarzeń. Przyznam szczerze, że do dzisiaj mam problem, aby wyrzucić z głowy historię rzeźnika z Niebuszewa, ale tego właśnie oczekuję od takiej literatury. Mocnej literatury.

Książkę „Rzeźnik” Maksa Czornyja można kupić tutaj: https://www.swiatksiazki.pl/rzeznik-6561455-ksiazka.html – szczerze do tego zachęcamy. jednak czytasz na własną odpowiedzialność!

Udostępnij: