• 2

Rozwiązanie konkursu o mowie ciała

czytaj dalej

Przyszedł czas na rozstrzygnięcie kolejnego konkursu. Tym razem pytaliśmy w sprawie nauki o pozawerbalnych metodach komunikacji z tekstu dotyczącego mowy ciała.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło odpowiedzieć na jedno pytanie, stąd nie dziwi wielki odzew z Waszej strony. Dostaliśmy mnóstwo odpowiedzi, które napływały regularnie w ciągu całego tygodnia.

Jak nazywa się nauka o pozawerbalnych metodach komunikacji?

Prawidłowa odpowiedź to: kinezyka. Wg Słownika Języka Polskiego: kinezyka – nauka zajmująca się pozawerbalnymi sposobami komunikacji międzyludzkiej, badająca w jaki sposób człowiek przekazuje informacje za pomocą gestów, mimiki itp. Wg słownika PWN: kinezyka «nauka o pozawerbalnych sposobach komunikowania się między ludźmi».

Sporo osób wysłało odpowiedź „synergologia”. Szybkie wyszukiwanie w Internecie faktycznie potwierdzi, że takiego słowa używa się na określenie dziedziny badawczej skupiającej się na analizie języka ciała i komunikacji niewerbalnej. Jednak istnieje sporo zastrzeżeń co do podstaw naukowych tej dyscypliny. Już samo, równie szybkie, wpisanie obu terminów wyszukiwarkę Google Scholar potwierdza, że i po polsku, i po angielsku, to termin kinezyka jest właściwą nazwą nauki badającej pozawerbalne metody komunikacji. Zresztą tego pojęcia używa także Remigiusz Mróz, autor książki „Behawiorysta”, o którą walczyliście w konkursie. Stąd uznanie tylko słownikowej definicji – kinezyki właśnie.

Z nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wylosowaliśmy trzy. Ich autorów prosimy o kontakt mailowy w sprawie adresu do wysyłki. Szczęśliwcy (Dorota J., Paulina K. i Aleksandra N.) zgarną po egzemplarzu „Behawiorysty” od Wydawnictwa FILIA. Oby był to miły prezent mikołajkowy! :) Dziękujemy wszystkim za udział, laureatom gratulujemy i powodzenia w kolejnych konkursach.

 • 0

Rozwiązanie konkursu na anagram!

czytaj dalej

Minął termin przesyłania anagramów na „symboliczny” konkurs. Mieliśmy niezłą zabawę z rozszyfrowywaniem kilkudziesięciu propozycji. Z nich wybraliśmy pięć najciekawszych. Oto i one.

Główne kryteria to oryginalność i jak największy sens nowego tworu. Ideałem było stworzenie zagadki, wzorem „Kodu Leonarda da Vinci”. W końcu o tę książkę toczyła się gra.

Stąd za najlepszą propozycję uznaliśmy anagram stworzony z imienia i nazwiska Kasi S. Z niego powstały słowa SIOSTRA JANKA. Kasia dodała pikanterii tej sytuacji przez rozwinięcie historii. Otóż jej dziadek to Janek, który miał siostrę o imieniu… Kasia! Intrygujące. Aż prosi się o odkrywanie tożsamości postaci z anagramu oraz rodzinnej historii. Kasia, naturalnie, zgarnia jeden z pięciu egzemplarzy „Kodu”.

Inne nagrodzone propozycje to:

 1. testuj opiłek = piekło jest tu, propozycja Kuby.
 2. Bardzo chciałabym to wygrać = Ta rdza w grach by obmyć ciało, propozycja Sary.
 3. Oj, na konia, pusta = imię i nazwisko Joanny.
 4. Kod Leonarda Da Vinci = van odda ci akord i len, propozycja Wojtka.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dzięki za kreatywność i udział. Do laureatów zwróciliśmy się już z prośbą o przesłanie danych, aby Wydawnictwo Sonia Draga mogło przekazać konkursowe nagrody.

Tekst o symbolach w Kodzie Leonarda da Vinci (krzyż, pentagram, człowiek witruwiański, święty Graal) znajdziesz tutaj: http://polimaty.pl/2016/11/symbole/

 • 1

Zachowane przed zapomnieniem #57

czytaj dalej

Dziś m.in. kulisy Big Bena, siłownia na Titanicu i disneyowskie wątki.

Poprzednią część serii znajdziesz tutaj.

Za tarczą zegara znanego jako Big Ben, Londyn, 1925 rok.

Grupa „Latające Tygrysy” w czasie przelotu nad Chinami, 1942 rok.

Walt Disney pokazuje Myszkę Miki swojemu kotu, 1931 rok.

Najniższy, najwyższy i najgrubszy człowiek Europy podczas gry w karty, początek XX wieku.

Sieroty z Wietnamu w trakcie podróży do USA, 1975 rok.

Wystawa światowa w Paryżu, 1900 rok.

Siłownia na pokładzie Titanica, 1912 rok.

Robin Williams w roli cheerleaderki, 1979 rok.

Weteran wojny secesyjnej w USA z raną postrzałową pośrodku głowy, 1911 rok.

Pierwszy sprzedany bilet w historii Disneylandu.

Duet słynnych przestępców – Bonnie i Clyde, 1932 rok.

Pisarz Ernest Hemingway w czasie treningu bokserskiego, Kenia, 1952 rok.

 • 0

Polimaty mają 4 lata!

czytaj dalej

2 sierpnia 2012 roku ukazał się pierwszy odcinek w historii Polimatów. Dziś na kanale jest już 80 innych (nie licząc nawet Plusów). W tym czasie w przycisk „subskrybuj” kliknęło ponad 401 tysięcy użytkowników, a wszystkie materiały Polimatów wyświetlono ponad 41 milionów razy! 

Za to należą Wam się wielkie dzięki, bo Polimaty dla ludzi, którzy je oglądają. Wszystko zaczęło się od tego materiału…

Wspomnienia z początków kręcenia Polimatów możecie przeczytać tutaj: http://polimaty.pl/2014/08/jak-hartowala-sie-stal-poczatki-polimatow/

Jeszcze raz niskie ukłony, wielkie dziękuję i… do zobaczenia następnym razem!

 • 0

Przerwa wakacyjna na Polimaty.pl

czytaj dalej

Szanowni Czytelnicy!

Od dziś do 2 sierpnia na Polimaty.pl zapada przerwa wakacyjna. Czas nabrać trochę opalenizny i pocieszyć się promieniami słonecznymi. Dlatego następny artykuł na stronie ukaże się w środę 3 sierpnia. A nawet dwa! :)

W międzyczasie warto przypomnieć sobie co ciekawsze kąski ostatnich tygodni na stronie. Czytaliście już o:

 • 0

Bierzemy udział w konkursie na Bloga Roku 2015. Liczymy na Wasze wsparcie!

czytaj dalej

Drodzy Widzowie Polimatów! Bierzemy udział w konkursie na Bloga Roku 2015! Zgłosiliśmy się do kategorii „Twórca Video Roku: Popularnonaukowe” – chyba odpowiadającej profilowi kanału :)

Pod tym linkiem (http://www.blogroku.pl/2015/zgloszenie/23,908,polimaty) można zagłosować na Polimaty. Dziękujemy za wsparcie!

Środki uzyskane przez organizatora z głosowania SMS zostaną przekazane Fundacji Dziecięca Fantazja, której celem jest spełnianie marzeń dzieci zmagających się z chorobami zagrażającymi życiu i nieuleczalnymi – to dodatkowa motywacja, więc do dzieła. :)

Jeśli jakakolwiek nagroda z konkursu trafi w ręce Polimatów, zostanie oddana/zlicytowana na cele charytatywne. Mam nadzieję, że pomożecie wybrać najlepszą z możliwości.

 • 1

Tłoczno na wodach. Transport morski ma się bardzo dobrze

czytaj dalej

Transport to teraz domena samochodów lub samolotów? Statki poszły w odstawkę? Nic bardziej mylnego.

Poruszanie się po wodzie nadal stanowi kluczowy element światowej gospodarki. Tylko spójrz na trasy statków w Europie. Niebieski kolor to najrzadsze fragmenty, następnie mamy zielone, żółte, pomarańczowe aż do czerwonych.

Zbliżenie na Polskę oraz najbardziej zagęszczony rejon zobaczysz w rozwinięciu.

(czytaj dalej)

 • 0

Nie taki ślimak wolny (wideo)

czytaj dalej

Jest powolny i mało ruchliwy. Ślimak nie kojarzy się nam z uzdolnionym łowcą. Słusznie?

Jego charakterystyka to czasem tylko pozory. Ślimaki z rodzaju Powelliphanta, znane jako ślimaki bursztynowe, żywią się smacznym „mięsem”. O ich umiejętnościach polowania przekonała się niczego nie spodziewająca się dżdżownica.

(czytaj dalej)

 • 0

Rozwiązanie konkursu „Jan Karski. Jedno życie”

czytaj dalej

Rozwiązanie zagadek w konkursie na książkę o Janie Karskim nie było dla Was trudnością. Poprawnych odpowiedzi przyszło tyle, że na przyszłość musimy założyć osobną skrzynkę mailową tylko na konkursy. :) Tylko jedna propozycja (!) okazała się błędna.

Na spotkaniu Jana Karskiego z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem był obecny także ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Jan Ciechanowski.

Za to sędzią Sądu Najwyższego, który nie mógł uwierzyć w przerażające wiadomości Karskiego był Felix Frankfurter. Miał powiedzieć: „Nie wierzę panu. Nie mówię, że pan kłamie, ale mówię, że panu nie wierzę. To różnica”.

(czytaj dalej)