• 2

Pierwszy lub Trzeci Świat. Co do niego zaliczamy?

czytaj dalej

Często można usłyszeć zwrot „kraj trzeciego świata”. Niekiedy zdarza się zaliczać jakieś państwo do „pierwszego świata”. Wiemy, że świat w ziemskim rozumieniu jest tylko jeden, więc to sztuczny podział, ale z czego wynika? Które państwa zalicza się do konkretnej grupy?

Z pomocą może przyjść wskaźnik HDI (Human Development Index, czyli Wskaźnik Rozwoju Społecznego). Powstaje on na bazie takich kryteriów jak: oczekiwana długość życia [tutaj tekst o tym jak zmieniała się ta wartość], średnią liczbę lat spędzonych w szkole, oczekiwaną liczbę lat edukacji dla dzieci rozpoczynających szkołę oraz dochód narodowy na jednego mieszkańca. HDI łączy w sobie zatem elementy długiego i zdrowego życia, szansy na odpowiednie wykształcenie i ekonomii.

Na jego podstawie można podzielić państwa właśnie na trzy kategorie. Na niebiesko – kraje pierwszego świata, na żółto – kraje drugiego świata, na czerwono – kraje trzeciego świata.

Polska od lat zalicza się do pierwszej kategorii. Jak widać, nie możemy tu postawić równania między światem Zachodu, a krajami pierwszego świata. Do krajów pierwszego świata także Australię i Nową Zelandię, ale także zupełnie różne kulturowo Japonię, Koreę Południową lub Arabię Saudyjską (pamiętajmy, że w tym wskaźniku nie bierzemy pod uwagę praw człowieka).

Podział może się różnić w zależności od przyjętego wskaźnika. Jeden przykład w rozwinięciu.

(czytaj dalej)

  • 0

Wszystko w jednym | Millematy #20

czytaj dalej

  • 30 listopada 2015
  • Radosław Kotarski
  • Ekonomia i TV

Dawniej gazetę czytano tylko na papierze. Później doszła wersja internetowa lub dźwiękowa. Tę samą gazetę mogliśmy zatem przeglądać na różne sposoby. To multikanałowość, czyli korzystanie z kilku dostępnych wariantów.

Od niedawna poszliśmy o krok dalej. Czym jest omnikanałowość? „Omni” to po łacinie wszelki. Jak wygląda działanie na wszelakich kanałach? Odpowiedź w nowych Millematach.

(czytaj dalej)

  • 0

Premia dla policjantów za odmówienie łapówki lub kąsanie w… przyrodzenie. Za co przyznano Antynoble 2015?

czytaj dalej

Dla dobra nauki dać się ukąsić w… penisa? Stwierdzić, że świetną diagnozą na zapalenie wyrostka robaczkowego jest… przejazd przez próg zwalniający? Ale podobne badania odbywają się na świecie! Przypomina o tym niedawna ceremonia wręczenia nagród Antynobla (Ig Nobel).

To była już 25. edycja wydarzenia, podczas którego nagrody za przedziwne badania wręczają laureaci już „zwykłych” Nobli. Było z czego wybierać, bo po Antynobla startowało około 9000 chętnych. Sama ceremonia reklamowana jest hasłem – badania naukowe, które „bawią ludzi, a później zmuszają do myślenia”.

Jedno ze wcześniejszych dzieł wyróżnionych Ig Noblem zostało podstawą do obalenia mitu w książce Radka Kotarskiego (o czym już wkrótce!). Zobaczcie za co doceniono tegorocznych laureatów… (czytaj dalej)

  • 0

Pieniądze ze ściany | Millematy #14

czytaj dalej

Nie ma to jak dobra porada żony. Dzięki jednej z nich przy wypłacie gotówki z bankomatu wpisujemy czterocyfrowy kod PIN zamiast bawić się sześciocyfrową kombinacją.

W nowych Millematach dowiecie się jak wyglądały pierwsze próby wyciągania pieniędzy ze ściany oraz ile czasu możemy rocznie zaoszczędzić dzięki korzystaniu z bankomatów.

(czytaj dalej)