• 0

Samobójcze myśli Europy

czytaj dalej

Samobójstwo to tragiczna i ostateczna decyzja. Często w powszechnej świadomoś i wydaje nam się, że samobójczym myślom sprzyja depresyjny klimat. Znacznie łatwiej wyobrazić nam sobie samobójcę z ponurej Szwecji niż kochającego życie Francuza.

Czy ma to przełożenie na rzeczywistość? Oto wskaźnik samobójstw w krajach Europy. Podane liczby to liczba samobójców na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu roku (dane Światowej Organizacji Zdrowia na 2012 rok).

W słonecznej Grecji, Włoszech lub Hiszpanii faktycznie współczynnik samobójstw należy do najniższych. Ale już francuskie umiłowanie do wina i dobrego jedzenia nie przekłada się na wyjątkowo rzadkie występowanie samobójczych myśli. We Francji jest dwukrotnie więcej samobójców niż w Wielkiej Brytanii.

Niestety, Polska należy do grona krajów ze znaczącym współczynnikiem samobójstw. Niechlubnie brylują Litwini, Rosjanie i Węgrzy.

(czytaj dalej)

  • 0

13 dowodów naukowych pokazujących, że dobry tata to podstawa!

czytaj dalej

„Każdy może zostać ojcem, ale tylko ktoś wyjątkowy zostaje tatą”. Lubię to zdanie, nawet gdy pachnie nadmiarem patosu. Ze wszystkich naukowych badań na temat ojcostwa wynika jeden główny wniosek. Nic nie robi tak dobrze w byciu supertatą jak… bycie przy swoim dziecku i konstruktywne poświęcanie mu czasu.

Gra jest warta świeczki. Ojcowie mają OLBRZYMI wpływ na swoje dzieci, niezależnie od ich płci. Co nauka mówi o plusach posiadania zaangażowanego taty? (O wpływie mam na dzieci pisałem tutaj)

1. Tata pozwala budować dobre relacje z innymi

Więź z rodzicem to jedna z podstaw i najbardziej pierwotnych relacji jakie mamy. Jakość takiej więzi wpływa na nas przez całe życie. Jej refleksy widzimy w naszym stosunku do przyjaciół i partnerów. Ludzie uczą się zachowań społecznych poprzez naśladowanie. Podpatrywanie tych najwcześniejszych wzorów wpływa na to, co uznajemy za słuszne, jak definiujemy miłość lub akceptację drugiej osoby.

Dziewczyny często szukają u swoich przyszłych partnerów wzorców podobnych do ojców (jeśli to dobre wspomnienia). Uprzejmy, kochający i delikatny ojciec? Z dużym prawdopodobieństwem takiego męża będzie szukała jego córka. Chłopcy będą za to często wzorować się na zachowaniach ojców i kopiować część ich zachowań. Wspierający ojciec zwykle wychowuje wspierającego syna. Z kolei kontrolujący i dominujący tata sprawi, że jego pociecha raczej będzie przekazywała te cechy na następne pokolenie.

2. Tata to fundament rozwoju emocjonalnego.

Wspierający i zaangażowany ojciec działa cuda. Badania wykazały, że taka postawa taty wpływa na rozwój słownictwa, umiejętności społecznych i poznawczych u młodego człowieka. Dzięki dobremu tacie poprawia się nasza samoocena, poczucie zadowolenia, zdolność empatii i kontroli własnych zachowań.

3. Tata wzbudza ciekawość świata

Naukowcy przekonują, że nawet u najmłodszych dzieci widać, iż zaangażowanie ojców w ich wychowanie wzmaga ciekawość. Dzięki temu też lepiej radzimy sobie z rozwiązywaniem napotykanych problemów. Dobry tata zachęca do poznawania nowych rzeczy i uczy radzenia sobie z trudnościami.

4. Tata pomaga podejmować ryzyko

Mamy zwykle dążą do ochrony swoich dzieci. W nich często znajdujemy poczucie bezpieczeństwa i ucieczkę. Tata z kolei zwykle popycha dziecko do szukania swoich dróg w świecie. Zachęca do podejmowania przemyślanego ryzyka. Te dwa podejścia świetnie się uzupełniają. Dają nam poczucie, że świat będzie dla nas bezpieczny, dlatego możemy iść, odkrywać jego sekrety i robić w nim co uznamy za słuszne.

(czytaj dalej)

  • 0

Moje = najlepsze. Jak przeceniamy „dzieła” własnych rąk?

czytaj dalej

– Kochanie, spójrz na moje najnowsze arcydzieło!
– Pięknie, ale mój drogi, to tylko stolik…
– Stolik, nie stolik. Złożony tymi rękoma!

Własnoręczne stworzenie przedmiotu faktycznie podnosi w naszych oczach jego wartość. Naukowcy dowiedli tej zależności i nazwali ją… efektem IKEA. Być może to główny składnik sukcesu meblowego giganta – oddajmy użytkownikom samodzielne złożenie przedmiotu, a będzie z jego dużo bardziej zadowolony. Jak inni wykorzystują ten chwyt marketingowy?

(czytaj dalej)

  • 3

Kraby, czyli „psy ogrodnika”. Skorupiaki wolą razem umrzeć niż pozwolić jednemu z nich na ucieczkę

czytaj dalej

„Pies ogrodnika” to w przenośni osoba, która nie pozwala komuś korzystać z jakiejś rzeczy, mimo że sama jej nie używa.

Zwrot ten wziął się w naszym języku pod wpływem starożytnych tekstów oraz sztuk teatralnych. Okazuje się, że modelowego przykładu takiego zachowania nie musimy szukać w wytworach ludzkiej wyobraźni. Natura przychodzi z odpowiedzią.

Kraby to prawdziwe „psy ogrodnika”. Wolą zatrzymać każdego chętnego do wyjścia z dna wiadra, zamiast pozwolić mu cieszyć się wolnością.

(czytaj dalej)

  • 4

Niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki. Skąd wziął się ten podział?

czytaj dalej

Niebieski dla chłopczyka, różowy dla dziewczynki. Taki układ stał się standardem, do którego dopasował się cały przemysł zabawek i ubranek.

Za taki podział odpowiada głównie marketing dopasowany do wymagań oraz wizji rodziców. Nie zawsze jednak niebieski i różowy był tak powszechnym wyznacznikiem płci. Co więcej, mogło być dokładnie na odwrót…

(czytaj dalej)

  • 0

Jak się żenimy, jak rozwodzimy

czytaj dalej

Ludzie zawierają coraz mniej małżeństw i rozwodzą się znacznie częściej niż kiedyś? To tylko częściowa prawda.

Liczba rozwodów spada od czasów apogeum pod koniec lat 70 i początku lat 80. Zobaczmy jak to jest ze stanem cywilnym na przełomie dekad.

(czytaj dalej)

  • 3

Wracający żołnierz. Ukryty koszt wojny

czytaj dalej

Bilans konfliktów zbrojnych to nie tylko liczba ofiar i rannych lub wydatki na obronność. O ukrytych kosztach najlepiej wiedzą ci, którzy wracają w pola bitwy.

Wiecie, że od 2001 roku więcej amerykańskich kombatantów popełniło samobójstwo niż zginęło w czasie walk w Afganistanie? Oto lista 9 zaskakujących faktów na temat trudnego powrotu do domu.

(czytaj dalej)